Yüksel Önaçan

Eğitimci, Yazar, Şair

Ölüm
23 Eylül, 2012
Eğitim
Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi

 Eğitimci, şair ve yazar (D. 1943, Emirdağ / Afyon – Ö. 23 Eylül 2012, Eskişehir). İlköğrenimini Emirdağ’da, orta öğ­renimine Bolvadin, Eskişehir, Afyon’da de­vam ederek, Hamidiye Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimine Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakülteleri'nde devam etti.

Uzun yıl­lar Afyon, Ağrı, Almanya ve Eskişehir'de öğ­retmenlik yaptı Çağrı, Sevgi Dünyası, Töre, Yeni Düşünce, Aziziye, Emirdağ. Milli Eğitim dergileri ile Orta Doğu, Hergün gazetelerinde hikâye ve makaleleri yayınlandı. 23 Eylül 2012'de, tedavi gördüğü Eskişehir Yunus Emre Hastanesinde öldü.

ESERLERİ:

Köşe Yazıları (1987), Makaleler (1998), Emirdağ Üzerine Düşler ve Ümitler: Şiir ve Öyküler (1998), Politikanın Vantilatörleri: Fıkralar (1999), Arabeni Ölüm Kurtuluşsa Köşe Yazıları (1999), Göç (Roman, 2002), İte Düşen Sevgiler (Makaleler), Çevir Kebap Yanmasın (Makaleler).

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

 

 

 

DÜBEŞ ŞİİR


duymadım bu sazın ritmini hiçbir yerde
beni gece çamının serinliğine
bir palmiyenin sıcaklığına götürüyor
kuru bir yürek gibi çakıllar
sessizce çöreklenmişler
bir vadinin derinliğine
kartallar yüksekte uçuyor
kargalar leş saçıyor
seyircileri GÜNEŞ...
duymadım bu sazın ritmini hiçbir yerde
beni yıldız ışıltılı gözlere
ılık ılık kulağımı okşayan sözlere odaklıyor
beynim uyarılmasın diye çektiğim perde
ritmin darbelerinden nasıl yırtılmış
ritmin gölgesinde aşkı aklıyor
devlerin aşkı büyük olurmuş
bunu diyen bir balon uçurmuş
tüm devler olmuş bir KEŞ...
(…)
KAYNAK: http://emirdag.gen.tr/haber (16.8.2014)

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör