Osman Gürel

Öğretim Üyesi, Yazar

Doğum
Diğer İsimler
Ahmet Osman Gürel

Öğretim üyesi, yazar. 1944, Ankara doğumlu. Tam adı Ahmet Osman Gürel. Anne-baba öğretmen bir ailenin çocuğudur. Halk edebiyatı araştırmacısı Ziya Gürel’in oğlu, dilbilimci Prof. Dr. İclal Ergenç’in ağabeyidir. Lise ve yükseköğrenimini Ankara’da yaptı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışırken, 12 Eylül (1980) döneminde “bilimsel yetersizlik” gerekçesiyle  işine son verildi. Arkasından tezini vererek doçent oldu. Üç yıl işsiz kaldıktan sonra yeniden üniversitedeki görevine döndü. Çalışmalarını AÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Fizikokimya Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak sürdürdü. TRT televizyonlarında bilimsel danışmanlık yaptı.

Doğa biliminin çok ilginç görünümlerinin, söyleşi düzeyinde de olsa gündelik dille topluma tanıtılmasının yararlı olacağı düşüncesiyle bilim yazıları ve kitaplar yazdı. Yazıları başta Cumhuriyet Bilim Teknik  ile Bilim ve Ütopya olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlandı.

ESERLERİ:

Kimya ve Kimya Mühendisliği Terimleri Kılavuzu (1984), Kimya Terimleri Sözlüğü (S. Üneri ve Ö. Kuleli ile, 1981), Ben Bir Fizikçiyim (A. Kitaygorodski’den çeviri, 1984), Herkes İçin Görelilik (J. Coleman’dan çeviri, 1987), Kimya Güzeldir (Ö. Kuleli ile, 1997), Yaşamın Kökeni (1999), Doğa Bilimleri Tarihi (2001).

HAKKINDA: Erendiz Atasü / Osman Gürel’den Yaşamın Kökeni (Cumhuriyet Kitap, 11.5.2000).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör