İsmail Delihasan

Deneme Yazarı, Yazar, Şair

Doğum
15 Mayıs, 1966
Eğitim
Kamu Yönetimi Mezunudur.
Burç

Şair, deneme yazarı. 15 Mayıs 1966'da Rize'nin Merkez Salarha-Muradiye Beldesinde doğdu. Rize Tevfik İleri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 2. sınıfı öğrencisi iken rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarım bıraktı. Daha sonra mğrenimini sürürerek Açık Öğretim-Genel Lisesini bitirdi. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu (Açık öğretim) İstanbul Üniversitesi AUZEF Tarih okuyor. Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları yüksek lisans programında, özel öğrenci statüsünde dört ders aldı.

İsmail Delihasan, on yedi yaşında İstanbul’da yaşamaya başladı. Babasının marketinde uzun süre çalıştıktan sonra, memur oldu ve Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler Bölümü, Elyazmaları ve Yeni Yazmalar Kütüphanelerinde çalıştı. Halen Topkapı Sarayı’nda çalışıyor. Evli, iki çocuk babası, bir torunu vardır.

Şiirleri ve denemeleri Varlık, Cumhuriyet Dergi, İnsancıl, Şiir Okulu, Karşı, Yazıt ve Kıyı gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. Şiirlerindeki imge yoğunluğu yanında, anlatım dayalı oluş da dikkat çekti. Bu nedenle, Hasan Akarsu’ya göre; “rüzgârda yapraklar savrulunca gönül bağına kar yağıyor ozanın ve doğurana, doğana selam yazıyor.”

İki kez, dokuzar yıl, yazmaya (ürünlerini yayınlamaya) ara verdi. İlk şiiri on sekiz yaşında iken Yeni Defne dergisinde; ilk denemesi yirmi dört yaşında iken İnsancıl dergisinde yer aldı.

 

Şiir ve denemelerinin yayımlandığı dergiler ve gazeteler ile diğer yayın organları:

 

Yeni Defne, Gülpınar, Kıyı, Varlık, TRT 2 ‘Sanat 2000 Programı',Yön FM ‘ Gün Olur Programı’, Ajans-Türk Dergisi, Tek Rumeli TV, Karadeniz Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Milliyet -Sanat, İnsancıl, Mavi Yeşil, Yazıt, Şiir Okulu, Karşı Edebiyat, Güzel Yazılar, Türk Dili Dergisi, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Kasabadan Esinti, Şehir Edebiyat, Çağdaş Türk Dili.

Basılı eserleri dışında; henüz yayınlamadığı "Yeni Takvim"i hazırladı. "İç Saat" adını verdiği ve ilk defa kendisinin oluşturduğu çizimleri vardır. Yayınlanmaya hazır, başka kitap dosyaları da bulunmaktadır.

İsmail Delihasan, bana şiirimizin değişen yüzünü düşündürüyor. (…) İsmail Delihasan, çabasıyla kardelenleri çağrıştırıyor bana. Avucunda tuttuğu nabzı bize de duyuracak bir ses edindi kendisine, bir şiirsel yapı kurdu.” (Kemal Özer)

 

ESERLERİ (Şiir):

 

Ateşlerle Top Oynamak (2001; Önsöz; Kemal Özer),

Minyatür Tanrılar (2016; Önsöz; Afşar Timuçin).

 

KAYNAKÇA: Hasan Akarsu / Şiirler-Den / İzler (2004).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör