İsmail Çoban

Eleştirmen, Ressam

Doğum
01 Ocak, 1945
Eğitim
Staadsexsamen Ünivesität Essn Markiting
Burç

Sanat eleştirmeni, ressam. 1 Ocak 1945, Harhar / Alaca / Çorum doğumlu. Harhar Köyü İlkokulu (1955), Hasanoğlan Atatürk İköğretmen Okulu (1965), Staadsexsamen Ünivesität Essn Markiting mezunu. Yüksek lisanz tezi: “Yaşam Unsurları; Toprak, Su Güneş Ve Sanatda Bağlantılar“. Doktora tezi:“İslamda Sanat ve İslamın Sanata Etkileri“ (Güney Kore, 1988). Daha sonra kariyerini tamamlayarak “Prof. Dr.“ unvanını aldı.

Yoksul bir ailenin on iki çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi.. Küçük yaşta annesini kaybetti. İstanbul'a giderek bakkalda, terzide çalışıp gazete satarak okumayı sürdürdü. Gönlünde yatan öğretmenlik mesleğine sahip olmak için Ankara Hasanoğlan  Atatürk Öğretmen Okulu’na kaydoldu. Buradan mezun olarak başaldığı öğretmenliğini sürdürürken resim sanatıyla ilgilendi. Tekrar İstanbul’a giderek. bir matbaada ve grafik atölyesinde  çalıştı. Bu sıralarda  gazetelere ve basımevlerine yaptığı çalışmalar sürerken 1965 yılında İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’na başladı. Yaşam koşulları zorlaşınca okuldan. ayrılmak zorunda kaldı.

1968 yılında Almanya’ya giderek yarıda bıraktığı okulunu orada bitirdi (1971).  Bir süre serbest ressam, heykeltıraş olarak serbest çalıştı (1971-88). Kimseden destek görmeden sürdürdüğü çalışmaları sırasında birçok sanatçıyla çalıştı, onlara destek oldu, sergiler açtı. Ögretim görevlisi olarak Güney Kore´de (1988-89) ve Polonya  Karakaw Güzelsanatlar Akademisinde bulundu (1989). 2006 yılından itibaren Bakü Güzel Sanatlar Akademisi  Fahri Dr. ve Akademi Avrupa temsilcisiliğini yapmaya başladı. Aynı yıl genç sanatçılara destek olmak için “İsmail Çoban Genç Sanatçıları Destekleme Vakfı”nı kurdu ve genel başkanlığına getirildi. 1971 yılından itibaren Almanya’nı Wuppertal kentinde, resim, heykel, grafik dallarında Görsel Sanatçı olarak serbest çalışma hayatını sürdürdü. Andrea Çoban ile evli; İnan Tolga, Kerem Garip, Arif Halil adlarında üç çocuk babasıdır.

İsmail Çoban, Almanya, Demokratik Alman Cumhuriyeti, İspanya, Belçika, İsvicre, Polnya, Holanda, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Fransa, USA, Kanada, Güney Kore, Suriye, Türkiye, Mısır, Arjantin, Brazilya, Şili, Nikaragua, Kuba, Japonya,Avusturya, Çek Cumhuriyeti nde 153 kişisel ve 300 üzerinde karma sergiye katıldı, bazı bienallerde Jüri üyesi olarak yer aldı. Türkiye, Gazeteciler Cemiyeti ve Almanya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

BAŞLICA KİTAPLARI:

Zum Beispil Oder Ein Anatolische Anti- Märchen(Göreme bir masal değil, 1976, 

Wuppertal), İm Kreis der Wandlung (Kısır döngü; Dr. Peter Spielman ile birlikte. Editör: Monika Beck, 1977, Homburg), 

Das Lied vom Roten Fluss (Kızılırmak Türküsü, 1978, Würzburg), 

Fegerfeuer -Romıane Zacheriyeva (Ateş Çemberi - İsmail Çoban şiirleri, 1978, Gelsenkrchen).

KAYNAK: İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi  (c. 11, 2009).

 

1

2

3

4

5

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör