Miyase Sertbarut

Çocuk Edebiyatı Yazarı, Yazar

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Çocuk edebiyatı yazarı. 1963, Ceyhan / Adana doğumlu. Sağlık lisesini bitirdikten sonra bir süre hemşirelik yaptı. Daha sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Değişik okullarda Türkçe, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yaptı. Kırgızistan’da Türkiye Türkçesi öğretiminde görev aldı. Türkiye’ye döndükten sonra emekliye (2005) ayrıldı ve Ankara’ya yerleşti.

Yazmaya 1990’da radyo oyunları yazarak başladı. TRT radyolarında oyunları seslendirildi. Daha çok çocuk edebiyatı alanında eserler verdi. “Fasulyem Bulutlara Çıkamaz” eseri ile 1966’da Damar Dergisi - Çankaya Belediyesinin açtığı yarışmada birincilik ödülünü aldı, “Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek” adlı dosyasıyla da Bu Yayınevinin düzenlediği gençlik edebiyatı roman yarışmasında ikinci oldu. “Cam Aşkı” adlı çocuk filmi senaryosu Kültür Bakanlığınca ödüllendirildi. “Anadolu Ateşi” adlı radyo tiyatrosu Cumhuriyetin 75. yıldönümü nedeniyle TRT’nin düzenlediği yarışmada birinci oldu. “Bay Yalnız ile Bayan Sütlaç” adlı oyunuyla TRT 2001 Radyo Oyunu Yarışmasında ikincilik ödülünü aldı. Sisin Sakladıkları ile 2004 Tudem Edebiyat Ödülünde ikincilik, Akvaryumdaki Deniz Kızı ile aynı ödülde mansiyon aldı. On kadar senaryo ve radyo oyunu yazdı. 2001 yılına kadar toplam on kitap yayımladı ve on ödül aldı.

“Miyase Sertbarut, dramatik ana damar akışına bağlı kalarak örüntü-lüyor ‘Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek’ adlı romanını. Hele bir ‘dikiş makinesi’ dönüştürümüyle giriyor ki yapıta, yazınımızda belki en güzel dikiş makinesi dönüştürümü bu.

“Tümcelerin kuruluşunda, sözdizimlerinin oturtuluşunda, yan anlamların örülüşünde, ayrıntıların yerleştirilişinde bir uçarılık, kıpır kıpırlık sağlıyor Miyase Sertbarut. Soluk aldırmadan bir çırpıda okutabiliyor romanını.” (M. Sadık Aslankara)

ESERLERİ:

ÇOCUK ÖYKÜSÜ ve ROMANI: Fasulyem Bulutlara Çıkamaz (1996), Ayakkabı Götüren Köpek (1996), Salih Dede’nin Sihirli Piposu (1997), Sınıfta Kalanlar Okul Açtılar (1998), Annemin Kokusu (1999), Tuna’nın Büyülü Gemisi (2003), Sisin Sakladıkları (2004).

GENÇLİK ROMANI: Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek (1999).

MASAL: Çınar Ağacındaki Gizli Geçit (1998), Çiğdem Der ki... (1998), Kırmızı Kartal (2004), Akvaryumdaki Deniz Kızı (2004).

DENEME-ANLATI: Hayalet Geminin Seyir Defteri (1996).

HAKKINDA: Eli Kalem Tutan Öğretmenler (Öğretmen Dünyası dergisi, Kasım 1998), Celal Hafifbilek / Miyase Sertbarut’la Kitapları ve Ödülleri Üzerine (Cumhuriyet Kitap, 19.4.2001) - Fadime Hala’dan Miyase Sertbarut’a (Bahçe Edebiyat Dergisi, Eylül 1998), M. Sadık Aslankara / Çocuk, Gençlik Yazınının Neresindeyiz? (Cumhuriyet Kitap, 9.12.2004) - Yazınımızda Çocuk Gençlik Kitapları (Cumhuriyet Kitap, 25.11.2004), Mustafa Koç / İnsanı Acıtan Şeyler Yazmayan Yazar (Yenigün gazetesi, 4.2.2005).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör