Baha Vefa Karatay

Diplomat, Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
01 Aralık, 1998
Eğitim
Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu ve Topçu Okulu, Harp Akademisi

Diplomat, şair ve yazar (D. 1916, Konya – Ö. 1 Aralık 1998, İstanbul). Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu ve Topçu Okulu eğitimini tamamladıktan sonra kıta hizmetine başladı. Üsteğmen rütbesindeyken girdiği Harp Akademisini 1948’de bitirerek kurmay oldu. 1952’de Bern Askeri Ataşeliğinde, 1953’te Oslo Ataşemiliterliğiyle birlikte Kopenhag Hava Ataşeliğinde görev yaptı. 1960 yılında albaylığa yükseldikten sonra Işıklar Askeri Lisesi Komutanlığı, Millî Savunma Bakanlığı Yüksek Müşavirliği, Millî Birlik Komitesi Basın İrtibat Bürosu Başkanlığı, Dışişleri Yüksek Müşavirliği görevlerinde bulundu. 1961 yılında Büyükelçi olarak Viyana’ya atanması üzerine askerlikten ayrıldı. Viyana, Bağdat ve Kanberra’da geçen Büyükelçilik hizmetlerinden sonra 1970 yılında emekli oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Avus-tralya’daki ilk büyükelçisi olan Karatay, Mehmetçik ve Anzaklar adlı kitabında bu ülkedeki hizmet süresi içinde, hayatta bulunan, Çanakkale Savaşı’na katılmış yaşlı muhariplerle (Anzaklar) kurduğu yakın temaslar ile başından geçen ilgi çekici olayları anlattı. Son Tango adlı eseri Arapçaya çevrildi. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, makale ve yazı dizileri yayımlandı. Şiir kitapları ve romanlarıyla tanınmıştır.

ESERLERİ:

Son Tango, Kardeş Gibi, Manken, Aşkımızın Mezarı, Bir Kadın Öldürdüm, Fatih’in Aşkı, Adsız Kahramanlar, Şehit Olmak, Uzakta Kal Sevgilim, Ne Oldu Bize, Atatürk Türkiyesi Destanı.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör