Nizamettin Toprak

Profesör, Akademisyen

Doğum
05 Ocak, 1958
Eğitim
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Akademisyen, kardiyoloji profesörü. 5 Ocak 1958’de Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Akbaş köyü ilk okulunda birincilikle tamamladıktan sonra Silvan Lisesi’nde başladığı orta öğrenimine daha sonra  Devlet Parasız Yatılı Okul sınavını kazanarak Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde devam etti. 1975 yılında Ziya Gökalp Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve 1981 yılında mezun oldu. 1982 yılına kadar Diyarbakır SSK hastanesinde pratisyen hekim olarak çalıştı. 1982 yılında D.Ü. Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. Araştırma görevliliği süresince, günlük rutinlerin dışında lisans derslerini verdi ve bilimsel araştırmalar yaptı. Aynı yıllarda Prof. Dr. Ekrem Müftüoğlu’nun Hematoloji kitabının Immünüloji bölümünü yazdı. 1986 yılında uzman oldu. Askerlik görevini, Sarıkamış Askeri Hastanesi’nde iç hastalıkları uzmanı olarak yaptı.

Askerlik görevinden sonra zorunlu devlet hizmeti gereği 100 yataklı Afşin Devlet Hastanesi’ne atandı.  Kısa bir süre sonra aynı hastaneye başhekim olarak atandı. 1990 yılından itibaren D.Ü. Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı. Ağırlıklı olarak Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda çalıştı. Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Ekim 1992’de doçent, Mayıs 1998’de profesör oldu.

Prof. Dr. Nizamettin Toprak, akademik hayatının ilk döneminden başlayarak sayısız, ulusal ve uluslar arası bilimsel toplantıda bildiri sundu, davetli konuşmacı, panelist, panel yöneticisi, oturum başkanı, bilim kurulu ve düzenleme kurulu üyesi ve hakem olarak yer aldı. SCI başta olmak üzere uluslar arası endekslerce taranan dergilerde çok sayıda makalesi yayımlandı. Türkiye Klinikleri-Dâhili Tıp Bilimleri-Kardiyoloji Dergisi’nin editörü olup ulusal ve uluslar arası birçok derginin bilim kurulunda yer almaktadır. Birçok meslek kuruluşuna üye olup bir kısmının yönetim kurulu üyesidir.

Halen D.Ü. Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevine devam eden Prof. Dr. Nizamettin Toprak, iyi derecede İngilizce biliyor; evli ve iki çocuk babasıdır.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör