İslam Çupi

Spor Yazarı, Yazar

Ölüm
06 Şubat, 2001
Eğitim
Vefa Lisesi

Spor yazarı (D. 1932, Tiran /Arnavutluk – Ö. 6 Şubat 2001, İstanbul). Çupi ailesi Arnavut aristokrasisine mensuptu ve Enver Hoca ihtilalinin ardından İstanbul’a taşındı. Bir süre Galatasaray Lisesinde okuyan İslam Çupi, oradan Vefa Lisesine geçti ve bu okuldan mezun oldu.

1950’lerin ilk yarısının ünlü amatör takımı Çapa’da forma giydi, sol ayaklı futbol tekniği ile hayranlık uyandırmıştı. 1957 yılında günlük Spor gazetesinde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra Son Havadis, Türkiye Spor, Yeni İstanbul, Akşam, Tercüman ve Milliyet gazetelerinde spor yazarı olarak çalıştı. 44 yıllık gazetecilik yaşamında, başta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazıları Derneği olmak üzere birçok kurumdan 26 ödül aldı. Bir dönem TSYD As başkanlığı görevini de yürüten Çupi, evli ve bir çocuk babasıydı. Fransızca biliyordu.

Üstün zekası, özgün Türkçesi ve benzetmeleriyle spor yazarlığını saygın bir meslek haline getirdi ve bir ekol oluşmasını sağladı. Kendisini sevenler ona, bir spor yazarı olduğu kadar bir edebiyatçı gözüyle de bakıyordu. Beşiktaşlı ünlü Baba Hakkı (Yeten), onu ‘‘sporun Balzac’ı’’ olarak tanımlamış; Süleyman Seba da, Çupi’ye ‘‘Arnavut Prensi’’ unvanını yakıştırmıştır. Tutkulu bir Fenerbahçe aşığı olması, Çupi’nin yazarlığına renk katmış, kendisi de futbol sahalarından geldiği için yazıları hep gerçekçi olmuştur.

ESERLERİ:

Hey Gidi İstanbul (1999), Futbolun Ölümü: Seçme Yazılar 1 (Editör: Tanıl Bora, 2002), Olaylar, Sağbekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı (derleyenler: Barış Karacasu, Kıvanç Koçak. Editör: Tanıl Bora; 2004).

HAKKINDA: Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 6.1.2005).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör