İsa Yusuf Alptekin

Devlet Adamı, Siyasetçi

Ölüm
15 Aralık, 1995

Devlet ve siyaset adamı (D. 1901, Yenihisar / Kaşgar / Doğu Türkistan - Ö. 15 Aralık 1995, İstanbul). Bir süre Yakup Ahund Molla Mektebinde okuduktan sonra Çin okullarına devam ederek öğrenimini tamamladı. 1926 yılında tercüman olarak Çin’in Andican Konsolosluğunda görevlendirildi. Moskova, Kazakistan ve Çin arasında diplomatik faaliyetlerde bulundu. 1931 yılında Çinli Müslüman General Maarif  Cun Yin ile iyi münasebetler geliştirdi. 1932 yılında Doğu Türkistan’a dönerek bir yıl sonra 1933’te Doğu Türkistan Vatandaşlar Cemiyetini kurdu, Çin Türkistan’ı Avazı adıyla bir dergi çıkardı.

Çin işgaline karşı mücadelesini sürdüren İsa Yusuf Alptekin, 6 Mayıs 1939’da İstanbul’a geldi. Cumhurbaşkanı İnönü, Başbakan Refik Saydam ve Dışişleri Bakanı Şükrü Saracoğlu ile görüştü. Hindistan, Afganistan, Lübnan, Irak, İran gibi ülkeleri de ziyaret ederek Doğu Türkistan’ın durumunu anlattı ve ülkesinin bağımsızlığı için çareler aradı.

21 Eylül 1944 yılında Ali Han Töre idaresi altında, Çin yönetimine karşı ayaklanan Doğu Türkistan Türkleri, Çin yönetimini 7 Kasım 1944’te Çin’e bağlı ‘Şarkî Türkistan Eyaleti Hükümeti’ni kurmaya mecbur ettiler. 29 Ekim 1947’de bu hükümetin başkanlığı Türklere verilince Mesut Sabri Baykuşu Hükümet Başkanı, İsa Yusuf Alptekin de hükümete Genel Sekreter oldu. 17 Temmuz 1947 yılında Rus ve Çin aleyhtarı politikaları yüzünden Baykuzu ve Alptekin tasfiye edildi. Alptekin, 1949’da Pekin komünistlerin eline geçtiğinde Mehmet Emin Buğra ile yurdundan ayrılmaya karar verdi. 1954 yılında Türkiye’ye yerleşen İsa Yusuf Alptekin, Doğu Türkistan Davası’nı anlatmak için de çabalarını sürdürdü. Kurduğu Doğu Türkistan Göçmenler Cemiyetini daha sonra vakıf haline getirdi. Uluslararası kongre ve konferanslara katılarak davasını anlatmayı vefatına kadar sürdürdü.

ESERLERİ:

Doğu Türkistan Davası (1973), Doğu Türkistan İnsanlıktan Yardım İstiyor (1974), Esir Doğu Türkistan İçin (1985), Uluslararası Vatan Türkistan.

HAKKINDA: İsa Kocakaplan / Türklük Mücahidi İsa Yusuf (1991), Ertuğrul Yaman / Türkiye’deki Türk Dünyası (A. K. Bolaç ve A. Esatoğlu ile, 1998).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör