İsa Şans

Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
09 Nisan, 1986
-
Eğitim
Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi

Gazeteci-yazar, şair (D. 1930, Silvan / Diyarbakır - Ö. 9 Nisan 1986). Silvan'ın Kale Mahallesi'nde doğdu. Abdullah bey ile Zühra hanımın oğludur. İlköğrenimini Silvan Gazi İlköğretim Okulu’nda, orta tahsilini Silvan Orta Okulunda ve lise öğrenimini Diyarbakır'da Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. O dönemde de 4 yıl olan lise öğrenimini tamamlayanları öğretmen, memur olarak atayıp görev yaptırabiliyorlardı. İsa Şans mezun olduktan sonra Çınar'ın Bari köyünde öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yaptığı yıllarda ilk şiir denemelerine başlamıştı. İşte o şiirlerde bir tanesi şöyleydi:

 

Aşk bir kucağa düştü,

bir kese de bir lira,

Tüccar kalkıp

Yoluna devam etti

Ara, ara

 

Öğretmenlikten sonra Silvan'a dönerek Özel İdare Müdürlüğünde çalıştı. Daha sonra askerlik hizmetini tamamlayan Şans, yine Silvan'a dönerek, “Silvan'ın Sesi” matbaasını kurarak gazeteciliğe başladı. 1961 yılında Silvan'ın boyunlu köyünden Mustafa Aktaş'ın kızı Fatma hanımla evlendi.

Bölgedeki birçok gazeteci-matbaacının başına gelenler, İsa Şans'ın başına da geldi. Çeşitli nedenlerden dolayı matbaasını kapatarak, Verem Savaş Dispanserinde memurluğa başladı. Memurluk yaparken işten el çektikten sonra ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağladı. Boya sandığının yazdırdığı “Babil esareti” yazısıyla dramını sergiledi. Şiir yazmaya devam etti.

Silvan'da ilk matbaa İsa Şans tarafından kuruldu. Bu matbaada yayınlanan “Silvan Sesi” Gazetesi 1959-1963 yılları arasında yayın hayatını sürdürdü. 1961 yılında, şiirler ve manzum hikâyelerinden oluşan "Diyar-ı Silvan" adlı kitabını yayımladı. Makale ve yazılarına devam etti. Ürünleri Silvan’da çıkan yerel gazetelerde yer aldı. 9 Nisan 1986 günü akciğer rahatsızlığından dolayı kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Hastanesinde, hayata gözlerini yumduğunda 56 yaşındaydı.

HAKKINDA: İhsan Işık / TEKAA (2006) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör