Yusuf İzzettin Barış

Tıp Profesörü, Tıp Doktoru, Yazar

Doğum
Ölüm
22 Eylül, 2013
Eğitim
Ankara Üniversiteni Tıp Fakültesi

Hekim, tıp profesörü, yazar (D. 1931, İzmit – Ö. 22 Eylül 2013, İstanbul).  Kütahya Lisesi ile Ankara Üniversiteni Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde uzman oldu. Deniz Kuvvetleri'nde pratisyen ve uzman hekim olarak çalıştı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Göğüs Hastalıkları ünitesini kurdu. 1971'de doçent 1976’ da profesör oldu. Hacettepe’de Anal illim Dalı Başkanlığı’nı yaptı. 1982-1986 arasında Suudi Arabistan’daki King Faisal Üniversiteni Tıp Fakültesi’nde çalıştı. Göğüs hastalıkları kliniğini kurdu. Türkiye’de ilk kez asbest ve biomass gibi çevresel akciğer hastalıkları üzerine araştırmalar yaptı. Sedat Simavi Vakfı Sağlık Ödülü, Tabipler Birliği Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödülü’nü kazandı.

22 Eylül 2013 günü İstanbul’da vefat eden Barış, memleketi olan İzmit Değirmendere’de öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Değirmendere’de toprağa verildi.

ESERLERİ:

Kendi Rüzgârıyla, Bu Doktoru Rehin Alalım, Anadolu’nun Bitmeyen Akciğer ve Karın Zarı Kanseri Çilesi, Çanakkale Savaşı, Osmanlı Sultanlarının Yaşamları ve Ölüm Sebepleri, Karamürselli Aydın Demir Pehlivan’ın Yaşamı.

KAYNAK: Tıp camiası bir duayenini kaybetti (trthaber, 24 Eylül 2013, Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör