İrfan Yıldız Beşlioğlu

Avukat, Hukukçu, Siyasetçi, Yazar, Şair

Doğum
18 Temmuz, 1967
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, avukat, şair ve yazar., siyasetçi. 18 Temmuz 1967 (nüfusta 1 Şubat 1970), Ünye / Ordu doğumlu. Cevizdere İlkokulu, Ünye Merkez Ortaokulu, Ünye Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu (1990). Stajını İstanbul Barosunda yaptı, kısa bir zaman İstanbul’da avukatlık yaptıktan sonra, Ordu Barosuna nakil yaptırdı.  Eylül 1992’den bu yana Ünye’de serbest avukatlık yapıyor.

İlk şiiri, Ünye Lisesinde iken arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı "İlkkez" isimli matbu okul gazetesinde çıktı. Ardından, Ünye’deki yayınlanan Çağrı isimli yerel gazetede şiirleri yayımlandı. Daha sonra, Genç Hukukçular, Cumhuriyet Pazar, İkindiyazıları, Fanatik, Broy, Türk Dili Dergisi, Geniş Zamanlar, İblis, Varlık, H. Gösteri, A Atika, Şiir Ok’u, Dize,  Düşler, Göçebe, Edebiyat ve Eleştiri, Güzel Yazılar, Şiir Ülkesi, Islık, Akatalpa, Uzak, Ada, Mortaka, Kaçak, Tan Edebiyat, Felsefe/Yazın, Yazılıkaya, Sonra Edebiyat,  Sincan İstasyonu, Eliz, Kıyı, Canik, Kuzey Noktası, Gediz, Kertenkele, Haşhaşi, Duygu Çağı vb. dergi ve seçkilerde şiirlerini, yazı ve söyleşilerini yayınlamıştır. Galen, güncel-faal edebiyat-şiir dergilerinde şiirlerini vb. yayımlamayı sürdürmektedir.

Diğer yandan, Karadeniz Gözlem, Karadeniz Postası, Beyaz, İpekyolu, Gazeteokuyorum, Şirin Ünye, Ünye-Kent gibi yerel gazetelerle, Canik  isimli bölgesel dergide köşe yazıları ve araştırma yazıları yayınlayan şair/yazar; şu sıralar, -yerelde- Ünye-Kent&Canik’in yazarıdır. Edebiyat dünyasında; genel olarak, Düşler’i, Göçebe’yi ve Uzak’ı çıkaranlardandır.

Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye PEN üyesi, Ünye ADD’nin kurucu üyesidir. Yereldeki etkinliklere katkı yapmak ve çalışmalara nitelik katmak adına ORŞAYAB’a da üye olmuştur.

Şair İçin “Rüzgârın Fili” mahlası yakıştırılır.  Ayrıca; Göçebe Şairi, 90 Kuşağı Şairi, Organik Şair, Yeni Memleketçi Şair, Uzak Şair, Aradakilerden vb. niteleme ve yorumları yapılmaktadır.  Ulusal ve uluslararası birçok şiir etkinliğine davetli olarak katılmıştır. Birçok  tematik/yorum-değerlendirme kitabına alındığı gibi, birçok şiir seçkisine,  şiir yıllıklarına, ulusal antolojilere ve ansiklopedilere alınmıştır.

1992-1995 döneminde ilçe başkan yardımcılığı, 1995-2011 döneminde Ünye ilçe başkanlığı ve birçok kez büyük kurultay delegeliği yaptığı CHP’den;  1994’te İl Genel Meclisi Adayı, 2007’de, Ordu Milletvekili Adayı, 2011’de ise Milletvekili aday adayı oldu.

Uzun yıllar, şiir-edebiyat ve siyaset dünyasına İrfan Yıldız olarak isim yapan şair/yazar; Mahkeme kararıyla, sülalesinin lakabını (Beşlioğluları), soyisim olarak (Beşlioğlu) olarak ekler. Ulusal ve Uluslararası şiir-edebiyat çevrelerinde daha çok İrfan Yıldız ismini kullanmaya devam eden şair, resmî tüm muhataplıklarına ve yerel-bölgesel çevrelerde tam ismi olan İrfan Yıldız Beşlioğlu’nu kullanır.

 

ESERLERİ:

 

Şiir:

Rüzgârın Fili Yakınımdır (1991),

Çiçek Tozu Günleri (1996),

Çiçek Tozu Günleri (1996),

Eğri Denizler / Mermer Avlular (Bütün Kelimeler Acı İçinde, 2005),

Şapkasız İstanbul Destanı (2006),

Kır Kıyısında Erkete Acılar  (2007),

Meryem Ana Sessizliği (2009),

Dalgalar Uzun Olacak (2013).

 

Biyografi:

Modern Ordu Şairleri (2011).

 

Deneme - Aforizma:

Sıradan Sözler (2013).

Yaşam Ölüm ve Sözcükler (2013), 

Şiirin Ruhu ve Kendimden Nağmeler (2015).

 

KAYNAKÇA: Metin Cengiz / Az Yazan İki Şair: İrfan Yıldız ve Osman Çakmakçı (Cumhuriyet Kitap, 30.3.2000), TBE Ansiklopedisi (2001), Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c. 4, 2002), Veysel Gültaş / Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Bilgi teyidi (Aralık 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör