İrfan Hazar

Deneme Yazarı, Roman Yazarı, Çevirmen, Yazar

Doğum
Ölüm
-
Eğitim
İstanbul Lisesi
Diğer İsimler
İrfan

Çevirmen, deneme ve roman yazarı (D. 1898, İstanbul – Ö. 1950). Bazı yazılarında İrfan imzasını kullandı. İstanbul Sultanîsinde (Lisesinde) öğrenim gördü. Fark derslerinden sınava girerek öğretmen okulundan mezun oldu. Bir süre Balıkesir’de ve Fransa’da bulundu. Daha sonra İzmir’e yerleşti. Erkek Sanat Okulunda ve çeşitli okullarda Türkçe öğretmenliği yaptı, 1943’te emekliye ayrıldı.

İlk yazısı Balıkesir gazetesinde yayımlandı. Daha sonra İrfan imzasıyla Fikirler (1929-46) dergisinde sanat ve edebiyat üzerine makaleler ve kitap eleştirileri yazdı. Anadolu (1932-50) gazetesinde kadrolu yazar olarak çalıştı. Hikâyeleri Kültür (1933-40) dergisinde yayımlandı. İzmir Kültür, İzmir Sesi, Aramak gibi gazete ve dergilerde yazdı. Çeviri ve telif romanları ile hikâyeleri kitap olarak basılmadan gazetelerde tefrika hâlinde kaldı.

ESERLERİ:

ROMAN: Meçhul Muallim, Kanlı Mendil, Karanlıkta Kalan Adam, Namus Hırsızı, Bir Tayyarecinin Hatıraları, Ölüm Çemberi, Bir Kürek Mahkûmu.

ÇEVİRİ: Venedik Yıldızı, Öldükten Sonra Korkunç İfşaat, Bir Cinayetin İç Yüzü (Agatha Christie’den), Ölümü Önceden Haber Veren Makine, Londra’da Bir Casus, Bir Katil Aranıyor.

HAKKINDA: İzmir Hikâyecileri (1943), Ömer Faruk Huyugüzel / İzmirli Fikir ve Sanat Adamları: 1850-1950 (2000), TDOE - TDE Ansiklopedisi 4 (2004).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör