Hacı İsmail Ezherli

Din Bilgini

Ölüm
28 Temmuz, 1976
Eğitim
Elezher İslam Huku­ku Fakültesi

 Din bilgini. (D. Gakçılar (Gerlova) / Osmanpazarı (Omurtag) / Tekeler (Obitel) köyü, 1906 – Ö. Ankara, 28 Temmuz 1976).  Doğduğu köyde seçkin ve aydın düşünceli bir ailenin çocuğu­dur. İlkokulu kendi köyünde, rüştüyeyi (ortaokul) Osmanpazarı’nda okuduktan sonra baba­sı Mehmet Ağa, öğrenimini sürdürmesi için onu İstanbul’a gönderdi. İmam-Hatip öğrenimini bitirdikten sonra, Mısır’a gitti ve Elezher’de öğrenimini sürdürerek İslam Huku­ku Fakültesi’ni 1940 yılında bitirdi, Arapça ve Farsça öğrendi. 1941’de Şumnu’daki Medresetün Nüvvab İmam-Hatip Okulu’na öğretmen olarak atandı. Dokuz yıl burada görev yaptıktan sonra Türkiye’ye geldi.

Hacı İsmail Efendi, Türkiye’ye geldikten sonra İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi’nde bir sü­re çalıştı. Burada toplanmış olan eski harflerle yazılı kitapların düzenlenmesinde büyük hizmetlerde bulundu. Daha sonra Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nda mümeyyiz  olarak görev aldı. Ote yandan da İmam-Hatip Okulu’nda Arapça öğretmenliği yaptı. 1966 yılında Diyanet İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçildi ve daha sonra bu kurulun başkanı oldu, bu görevden emekliye ayrıldı.

Kaynaklar, onun İlâhiyat Fakültesi Yayınları arasında çıkan birçok eseri olduğunu yazarlar. Ancak ayrıntılı bilgi ve adları verilmediği için bulup yararlanmak onaklı değildir. Yine kimi kaynaklar, İlâhiyat Fakültesi mezunu olan oğlu İhsan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görevli olduğunu yazarlar... Hacı İsmail Ezherli, 28 Temmuz 1976 tarihinde ölmüştü.

KAYNAK: Haşim Ertürk-Rasim Eminoğlu / Bulgaristan’da Türk İslam Eğitim ve Kültür Müesseseleri ve Medresetün Nüvvab (İstanbul. 1933), Hasan Yeşilova / Bulgaristan Türkleri ve Osmanpazarı Bölgesi (Ankara 1997), Niyazi Hüseyin Bahtiyar / Balkanlar’da Türk Ünlüleri (3. Kitap, 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör