İrfan Çiftçi

Şair ve Yazar, Bürokrat

Doğum
27 Mayıs, 1965
Ölüm
03 Temmuz, 2020
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü
Burç

Bürokrat, şair ve yazar,(D. 27 Mayıs 1965, Arpaçay / Kars Ö. 3 Temmuz 2020, İstanbul). Dost, İlhan Mete gibi imzalar da kullandı.Yerlikavak İlkokulu (1977), Gebze Lisesi  (1983), İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Maliye Bölümü (1990) mezunu. Bitirdiği fakültede “Türkistan’daki Türk Cumhuriyetlerinde Sosyo-Ekonomik ve Siyasal Değişim” teziyle yüksek lisansını (1993), “Uluslararası İlişkilerde ‘Öteki’ Kavramı ve AB-İKÖ İstanbul Buluşmasında Türk Modeli Söyleminin Gelişimi” teziyle doktorasını (2006) tamamladı.

Çalışma hayatına 1978’de Marmara Ekspres (Gebze) gazetesinde başladı. PİAR, İTO gibi kuruluşlarda araştırmacı ve editör, Güneş gazetesinde kültür-sanat servisi sorumlusu (1985), 2000’e Doğru dergisinde muhabirlik ve yazarlık (1985-87), Günaydın-Tan gazetelerinde gençlik ve kültür sanat sorumlusu (1988-89), İstanbul Üniversitesi ÖKM’de öğretim görevlisi ve sanat yönetmeni (1989-92), MÜSİAD Genel Merkezide basın danışmanı ve yayın müdürü (1992-94), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’de genel koordinatör (1994-99) aynı belediye bağlı Kültür İşleri Daire Başkanlığında genel koordinatör (2000-01) olarak çalıştı. 2001 yılından itibaren: İÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Akademik çalışmalarında, Jeopolitik ve Küreselleşme, Kültürlerarası İletişim, İstanbul Çalışmaları, Hermenötik, Rus ve Türk Dünyası, Diplomasi, İnsan-Sanat (poetika ve politika) ilişkileri üzerinde yoğunlaşan Çiftçi, bu konularla ilgili birçok ders verdi.

Vefatı

Son dönemde Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde Kültür ve Tanıtma Müşavirliği görevinde bulunan İrfan Çiftçi, 3 Temmuz 2020 günü İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Dr. İrfan Çiftçi için 5 Temmuz 2020 Pazar günü ilk tören İÜ Rektörlüğü'nde düzenlendi. Törene başta siyaset, kültür-sanat ve akademi dünyasından birçok isim katıldı. Buradaki törenin ardından Çiftçi'nin cenazesi Fatih Camisi'ne getirildi, tabutun üstü Türkiye, Azerbaycan, Doğu Türkistan ve Kırım bayraklarıyla örtüldü.

Burada konuşma yapan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Çiftçi'yi tanımaktan gurur duyduğu belirterek "İrfan Çiftçi kendisini Türk milletine ve Türk kültürüne adamış bir vakıf insandı. Tüm derdi davası kavgası Türk gençliğinin kendi benliğine sahip çıkması, kendi benliğindeki değeri fark etmesi ve tüm müktesebatını bu milletin geleceğine vakfetmesiydi." diye konuştu.

İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Yalçın, Çiftçi'nin hayatına ve çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaştığı programda Prof. Dr. Edibe Sözen, Prof. Dr. Coşkun Çakır, Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz, Prof. Dr. Hikmet Kırık, Dr. Öğretim Üyesi Can Ceylan ve şair Lale Müldür de konuşma yaptı.

Babası İlhan Çiftçi, kardeşleri Nedim Çiftçi, Engin Çiftçi, Arzu Çiftçi, Nevin Top, eşi Aylin Çiftçi, oğulları Ahmet Atahan Çiftçi, Mehmet Metehan Çiftçi, Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, Karar Gazetesi yazarları Mustafa Karaalioğlu ve Mehmet Ocaktan'ın da katıldığı tören Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle sona erdi.

Cenaze namazı için Fatih Cami avlusuna getirilen tabutun üstü Türkiye, Azerbaycan, Doğu Türkistan ve Kırım bayraklarıyla örtüldü.

Cenazeye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, yazar Dursun Gürlek, ebru sanatçısı Ahmet Hikmet Barutçugil, akademisyen ve yazar Doç. Dr. Şükrü Sim, karikatürist Hasan Kaçan, gazeteci-yazar Ayşe Böhürler ile Çiftçi'nin ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınan Çiftçi'nin naaşı, Gebze'ye götürülerek burada bulunan aile mezarlığına defnedildi.

İrfan Çiftçi, İÜ Edebiyat Kulübü, TYB (yedi yıl İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi, sekreter), UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Toplumbilim Komitesi, Avrasya Aydınlar Forumu (Türkiye temsilcisi) üyesiydi.

 

Kültür-Sanat Çalışmaları

 

Yazıları 1978’den itibaren yurtiçinde Marmara Ekspres, Amatör Sanat, Fanatik,  Hürriyet Gösteri, Geniş  Zamanlar, 2000’e Doğru, Dergâh, İkindi Yazıları, Genç Dost,  Erguvan, Edebiyat, Matbuat, E Dergisi, Gece Nöbeti, Yeni Türkiye, Türk Diplomatik, Düşler Edebiyat, Düş Çınarı, Yeni Günaydın, Cumhuriyet Dergi, ve Yeni Şafak gibi dergi ve gazeteler ile yurtdışında 525.Gazete, III.Sektör,Hazer, Yol, Günay, İntertürk, Bremen Art, Kazan Utları, Litaratura gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Kanal 7 (1997-99) ve STV’de (1998) kültür-sanat programları hazırlayıp sundu.

 

Kitapları:

 

Fatih ve Fetih (İbrahim Kiras’la birlikte, 1998), Yaşasın Cumhuriyet Sergileri (Burçak Evren ile, 1998), Üç İstanbul (Burçak Evren’le birlikte, 1999).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Yazar ve şair İrfan Çiftçi vefat etti (milligazete.com.tr, 03 Tem 2020), İrfan Çiftçi'yi son yolculuğuna dostları uğurladı (karar.com, 06.07.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör