Mim Kaf Agayef

Şair

Doğum
07 Şubat, 1939
Ölüm
20 Ekim, 1999
Eğitim
Eskişehir Lisesi
Burç
Diğer İsimler
Mustafa Kemal Ağaoğlu (asıl adı)

Şair (D. 7 Şubat 1939, İstanbul - Ö. 20 Ekim 1999, İstanbul). Asıl adı Mustafa Kemal Ağaoğlu. Manisa eski milletvekili Neriman Ağaoğlu ile siyaset adamı Samet Ağaoğlu’nun oğlu, yazar ve siyaset adamı Ahmet Ağaoğlu’nun torunu, yazar Tektaş Ağaoğlu’nun kardeşidir. Ankara Maarif Koleji (1950), Ankara Atatürk Lisesi (1954) ve Eskişehir Lisesi (1958) mezunu. Hukuk Fakültesindeki öğrenimini tamamlamadı.

1962’de kurduğu Ağaoğlu Yayınevi’ni yönetti. 1980’de YAZKO, 1984’te BİLSAK’ın kurucuları arasında yer alarak bir süre yönetimlerinde bulundu. Ürünlerini kurucularından olduğu Millî Mücadele (1960), Yazko Edebiyat (1980-84, 50 sayı), Yazko Çeviri (1981-84) ile Somut dergilerinde yayımladı. Yazılarından dolayı hakkında açılan davalar beraatle sonuçlandı. Son yıllarında felce ve akciğer kanserine yakalanarak sağlığı iyice bozulmuştu. Feriköy Mezarlığına gömülüdür. İki çocuğu vardır. Şiirleri Nüzüllü Şiirler (1998) adlı kitabında toplanmıştır.

“Nüzüllü Şiirler’in yayımlanışının ardından bir TV söyleşisinde, bu kitaba biraz yabancılaştığını belirtmişti Agayef. Bu görüşüyle, o şiirleri şimdi aşmış olduğunu mu belirtmek istemişti ya da ilk kitapların ‘acemi’liğine mi gönderme yapmıştı, bilemiyorum. Ancak kesin olan bir şey varsa, Nüzüllü Şiirler, Garip akımının ortaya çıkışından bu yana gündemden düşmüş gibi gözüken farklı bir şiir boyutunu muştuluyor. Alabildiğine yalın, düzyazının kaldırımına çıkmadan, şairanelik tuzağına düşmeden, şiirin anlatım gücünü pekiştiren, farklı duyarlılıkları hazırlayan bir çıkış. Üstelik Agayef bunu, kendi şiir dünyasına psikolojinin olanaklarını kazandırarak yapıyor. Kitabın son bölümünde yer alan ‘Ahmet’ anlatısı birçok bakımdan -özellikle otobiyografik göndermeleriyle- bazı ipuçlarını yakalamamıza olanak sağlıyor.” (Öner Ciravoğlu)

HAKKINDA: Öner Ciravoğlu / Cesareti Önemsiyorum (Virgül, sayı:12, Ekim 1998), Enis Batur / Kurşun Kalem Portreler (1999), Zeynep Avcı / “YAZKO , BİLSAK ve Mustafa Kemal Ağaoğlu” (kitap-lık, Ocak-Şubat 2000), TBE Ansiklopedisi (c. 1, 2001).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör