Osman Baş

Şair

Doğum
10 Mayıs, 1959
Ölüm
21 Aralık, 2020
Eğitim
Sivas Eğitim Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Bölümü
Burç

Şair ve yazar (D. 10 Mayıs 1959, Tepekışla köyü / Erbaa / Tokat – Ö. 21 Aralık 2020, Tokat). İlkokulu köyünde okudu. Yıldızeli Pamukpınar Öğretmen Lisesi (1976), Sivas Eğitim Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Bölümü (1994) mezunu.

Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra, bir süre Hakkari ve Erbaa ilköğretim okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra Tokat Millî Eğitim Müdürlüğünde, ilköğretim müfettişi olarak çalıştı. Bu görevde iken 2002-03 arası TİKA Bakü program koordinatörü olarak görev yaptı.

Azerbaycan’da görev yaptığı dönemlerdeki çalışmaları sonucunda Azerbaycan Vektor Beynelhalk Elm Merkezince 2003 yılında fahri doktora unvanına layık görüldü. Emekli olana dek Tokat Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ilköğretim müfettişi olarak görevini sürdürdü. Son yıllarda hayatını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürüyordu.

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı, İLESAM üyesiydi.

 

Şiir ve Yazı Çalışmaları:

 

İlk şiiri (Gök Bakışlı Gül Sözlüm), 1976’da Tokat gazetesinde, sonraki ürünlerini aynı gazete ile yayın yönetmenliğini yaptığı Kümbet (Tokat) dergisi ile Türk Edebiyatı, Erciyes, Güneysu, Çağrı dergilerinde; Azerbaycan’da Dialog, Bayatı, Meshedi, Türk Dünyası, Edebiyat, 525. Gazet, Şark, Adalet, Palitra, sanalbasin.com gibi çeşitli yayın organlarında yayımladı.

 

ESERLERİ:

 

Şiir:

 

Gök Bakışlı Gül Sözlüm (1996), Hey Onbeşli Onbeşli (Tokat Şiirleri Antolojisi, 1998), Buğday Tenli Papatya, Firüzan (Bakü).

 

Oyun:

 

Göç, Hizmet Yarışı (1995).

 

VEFATI:

 

Osman Baş, 2020 yılı boyunca birçok insanın ölümüne neden olan Covid 19 salgınıı nedeniyle, 14 Aralık 2020’den itibaren Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyordu. 21 Aralık 2020 Pazartesi günü bu hastanede hayatını kaybetti. Aynı gün Erbaa Tepekışla köyünde toprağa verildi.

 Osman Baş 12 Aralık 2020 günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli arkadaşlar, Eşim Ayşe hanım ile birlikte korona virüs hastalığına yakalandık. Bir haftadır evimizde surecimiz devam ederken son iki gündür durumundaki ciddiyet nedeniyle bugün Tokat Erbaa Devlet Hastanesine yatırıldım. Telefonlara cevap veremiyorum. Lütfen kusura bakmayın. Dualarınızı gönderin. Çok duaya ihtiyacımız Selamlar” demişti.

Bir başka paylaşımında şöyle yazmıştı:

"Ömrümün ölümlü günlerindeyim, Önümde çınarlar tek tek gidiyor, Önce annem, dedem, bir, iki dayım. Nene anam, babam, veda ediyor/ Dünya böyle işte, koştur da koştur, Ölüm başa gelince her şey boştur, İmanlı insana kabir pek hoştur, Yalnız adam, sıra sana geliyor"

Yakın arkadaşlarından Hikmet Elitaş, Osman Baş’ın vefatını şöyle duyurmuştu:

 

“Arkadaşım, dostum, Şair, Yazar, Emekli Müfettiş, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı ve Kümbet Altında Dergisi sahibi Kıymetli Hocam  Osman BAŞ'ın  Covit-19  nedeniyle vefat ettiğini duydum.

Allah rahmet eylesin, Mekanı cennet olsun. Çok ama çok üzüldüm. Eşine, ailesine ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Osman beyin son şiiri sanki ayrılığı hissetmiş gibi ölüm üzerineydi.”

 

ÖLÜM VUSLATTIR

 

Ömrümün ölümlü günlerindeyim,

Önümde çınarlar tek tek gidiyor.

Önce annem, dedem, bir, iki dayım.

Nene anam, babam, veda ediyor.

 

Günün rüzgârında can dır yıkanan,

Yaprak yaprak düşer, gönlü dağlanan

Dün canlıydı arkasından ağlanan

Zamanı gelenler, çekip gidiyor.

 

Dünya böyle işte, koştur da koştur,

Ölüm başa gelince her şey boştur,

İmanlı insana kabir pek hoştur,

Yalnız adam, sıra sana geliyor.

 

Tarih düşeceğim ölüm gününe,

Dönme şansımız yok, günün dününe,

Bakmaz artık arkasına önüne

Ebedi hayata, vuslat deniyor.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Osman Baş’ın vefat haberi (Hayrettin İvgin’in duyuruları, Facebook, 21 Aralık 2020), Ocak'ımızın Bala Kitap Topluluğu Üyesi, Şair Osman Baş Vefat Etti (.turkocaklari.org.tr, 21 Aralık 2020), Koronavirüsten hayatını kaybeden yazar, 20 gün önce bu paylaşımı yapmış... (sabah.com.tr, 21 Aralık 2020), Yazarımız Osman Baş Vefat Etti (sanalbasin.com, 21 Aralık 2020), Edebiyatçı Şair Ve Yazar Osman Baş Vefat Etti (erbaagundem.com, 21 Aralık 2020), Yazarımız Osman Baş Vefat Etti (tasova.gen.tr, 21 Aralık 2020), Osman Baş vefat etti - Türkiye Yazarlar Birliği (tyb.org.tr, 22 Aralık 2020), Vefat ve Başsağlığı; Osman BAŞ | İstanbul Niksarlılar Derneği (niksarder.com, 22.12.2020), Şair ve Yazar Osman Baş Vefat Etti - Tokkon (facebook.com, 22.12.2020).

Ölüm Vuslattır

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör