Osman Aziz

Şair

Eğitim
Sonra Sofya Üniversitesinin Türkoloji Bölümü
Diğer İsimler
Osman Azizov

Şair. 1937, Alfatlı (Neofit Bozveli) köyü /  Koşukavak (Krumovgrat) / Kırcaali / Bulgaristan doğumlu. Osman Azizov imzasını da kullandı. Liseyi Koşukavak’ta bitirdi. Sonra Sofya Üniversitesinin Türkoloji Ana Bilim Dalı’nda okudu. Uzun yıllar Sofya Radyosu Türkçe servisinde çalıştı. Birkaç yıl Razgrat’ta kaldı. Sofya Radyosu Türkçe servisinde çalışırken emekliye ayrıldı. Daha sonra Hak ve Özgürlük ve Filiz gazetelerinde de çalıştı. Osman Aziz, radyodaki görevinden emekliye ayrıldıktan sonra Sofya’da çıkan Müslümanlar gazetesinde çalışmalarını sürdürdü.

Sıla hasreti, insan ve vatan sevgisini konu aldığı şiirlerinin büyük bölümü Hak ve Özgürlük ile Filiz gazetelerinde yayımlandı. Osman Aziz, Bulgaristan Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden biri olduğu gibi söylediği Rumeli türküleriyle ünlü bir ses sanatçısı olarak da tanınmaktadır. Sofya Radyosunun arşivinde 300’ü aşkın kayıtlı şarkı ve türküsü bulunuyor.

ESERLERİ (Şiir):

Büyük Ateş (Sofya, 1965), Güllerin Korkusu (Sofya, 2000).

HAKKINDA: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler (2002), Sabahattin Bayramöz / Türkçenin Sarmaşıkları (2002).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör