İnci Gürbüzatik

Oyun Yazarı, Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
20 Mayıs, 1945
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi
Burç

Öykü ve oyun yazarı. 20 Mayıs 1945, Antakya doğumlu. Ankara Atatürk 1. İlkokulu, Ulus Kız Ortaokulu, Anafartalar Kız Lisesi mezunu. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünü (1972) bitirdi. TRT Ankara Radyosunda (1973-87) prodüktör olarak çalıştı. Çeşitli programların yapım ve yayınını gerçekleştirdi. 1987 yılında “Türk Dünyasından” programını sürdürmekteyken Ankara Televizyonu Drama Müdürlüğüne prodüktör olarak atandı. TRT Ankara Televizyonunda (1987-2003) senarist olarak görev yaptı. Ağustos 2002’de aynı kurumdan emekli oldu. Çağdaş Drama Derneğinde drama eğitmeni olarak çalışmalarını sürdürdü. UNİMA, ASİTEJ, Çağdaş Drama Derneği (kurucu üyelik), Tiyatro Mezunları Derneği (kurucu üyelik), Basın Konseyi ve British Council Fellowship (kurucu üyelik), Edebiyatçılar Derneği ve Basın Konseyi üyesidir. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir.

İlk öyküsü “Addios Mia Sarımsak”, Varlık dergisinde yayımlandı. Daha sonra öykü ve yazıları; Düşler Öyküler, Ulusoy Magazin, Varlık, Adam Öykü, Üçüncü Öyküler, Çiğdem, Kül Öykü, Ardıçkuşu, Aykırı Sanat, Edebiyat Eleştiri gibi çeşitli dergilerde; Anafilya, Metafor, Öykülü Geceler adlı dergilerde yayımlandı. 1993 yılında “Yaşayan Umutlar” ve 1994 yılında “Yukarı-Kara-Kısık” adlı on üç bölümlük TV dizi film senaryoları, TRT tarafından çekilerek yayınlandı. “Yeni Gelin” adlı TV film senaryosu, yine TRT tarafından Ekim 1998 tarihinde Kula’da çekildi, Nisan 1999’da yayınlandı.

Öykülerinde daha çok kadın-erkek sorunlarını ele aldı, giderek yozlaşmakta olan insani tutum ve davranışların önemini ortaya koydu. Egeli kadınların yaşamlarını öykülerinde işleyerek, yaşadıkları çevre, gelenek, görenek, dil ve töreleri gözardı etmeden belgeledi. İnsan ruhunun derinliklerini gerçekçi bir dille sergiledi ve yalın bir Türkçe kullanmaya çalıştı. Senaryo yazarlığı öykülerini görsellik yönünden besledi. Öykülerinde, sinamatografik bir anlatım ve her zaman kendini hissettiren çağına tanık belgesel bir fon vardır. Aysu Erden “Yazarın Çağa Tanıklığı” adlı makalesinde, Gürbüzatik’i, eserleri alternatif sosyolojik araştırmalar niteliği taşıyan, çağının toplumsal ve kültürel özelliklerini yansıtan yazarlara örnek gösterdi.

1990 TOBAV ve Çankaya Belediyesinin düzenledikleri Gençlik Oyunu Yazım Yarışmasında Karış Kuruş Bir Yarış adlı oyun ile büyük ödül, yine aynı yarışmanın Çocuk Oyunu Yazım Yarışmasında Masal Derinde, Çizgi Yerinde adlı çocuk oyunu ile mansiyon, 1993 Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisiuel Kültür Vakfının birlikte düzenledikleri “Ankara’yı Seviyorum” konulu Belgesel Film Senaryosu ile ikincilik ödülü aldı. 1997 yılında Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve Geliştirme Derneğinin açmış olduğu “Kadın Öyküleri” yarışmasında Çark adlı öykü övgüye değer bulundu. Deve Boku Savaşları adlı uzun metrajlı film öyküsü 1998 yılı Orhon Murat Arıburnu Film Öyküsü Yarışmasında ödül, Ekin Teki ile 2003 Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve Geliştirme Derneği ödülü aldı. 1999 yılında Kültür Bakanlığının açtığı öykü yarışmasında “İki Çırpı Kiraz Kız” adlı öykü dosyası kitaplaştırılmaya değer bulundu. Masal Derinde Çizgi Yerinde adlı çocuk oyunu ile Onları Kahreden Şarkılar adlı oyun 1999 yılında Devlet Tiyatroları Edebi Kurulunda kabul edildi. Aykırı Sanat dergisinin 2005 yılında açmış olduğu öykü yarışmasında “Tuşe” adlı öyküsü, ikincilik ödülü aldı.

“İnci Gürbüzatik öykülerini ‘İki Çırpı Kiraz Kız’ başlığı altında toplamış. Kültür Bakanlığının, Cumhuriyetin 75. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla açtığı yarışmada değerli bulunup yayınlanan on bir öyküden oluşuyor. Kitaba adını veren öykü, genellikle öteki öykülerin sorunsalının da öncüsü niteliğinde. Bu odak konu, kız çocuğunun ve giderek kadının horlanması, cinsiyetinden dolayı katlanmak durumunda olduğu ‘kaderi’. İnci Gürbüzatik, öykülerinin genel havasıyla feminist bir söylem sergiliyor.” (Gürsel Aytaç)

ESERLERİ:

HİKÂYE: İki Çırpı Kiraz Kız (1999).

OYUN: Karış Kuruş Bir Yarış (1990).

ÇOCUK OYUNU: Masal Derinde, Çizgi Yerinde (1990).

SENARYO: Ankara Bizi Çeker, Özletir, Kucaklar (1993), Yukarı Karakısık (1993), Yaşayan Umutlar (1993), Deve Boku Savaşları (1998), Yeni Ge­lin (1999).

HAKKINDA: Gürsel Aytaç / İnci Gürbüzatik’ten Öyküler Toplamı İki Çırpı Kiraz Kız (Cumhuriyet Kitap, 23.12.1999), Meh­met Hengirmen / 2000 Yılında Türk Öykü Antolojisi (c. 3, 2000), Mehmet Aydın / Edebiyatımızda Kadın Şair ve Yazarlar Sözlüğü (2001), M. Sadık Aslankara / İki Genç Öykücü İki Öykü Kitabı (Cumhuriyet Kitap, 20.3.2001), TDOE – TDE Ansiklopedisi 4 (2004), Aykırısanat Kültür Sanat Edebiyat (sayı: 73, Temmuz-Ağustos 2005).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör