İnci Aydın

Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
01 Ocak, 1979
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Öykü yazarı. 1 Ocak 1979, Ankara doğumlu. İlkokul, ortaokul ve lise öğre­nimini İstanbul'da tamamladı. 1996 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 2000 yılında bitirdi ve aynı yıl bir devlet lisesine edebiyat öğretmeni olarak atandı. Aynı yıl kısa bir süre Cumhuriyet gazetesinin eğitim servisin­de çalıştı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı bilim dalında başladığı yük­sek lisans eğitimini 2005 yılında “Tanzimat Romanlarında Şair Tipleri” başlıklı tez çalışmasıyla tamamladı. 2004 yılında yazar Servet Çolakla evlendi.  

İnci Aydın’ın ilk yazıları Evrensel gazetesinde yayınlandı, 2001 yılında İnsancıl Atölyesi felsefe- yazarlık kurslarına devam etmeye başladı ve ilk öykülerini bu dönemde yazdı. Öy­küleri, eleştirileri ve şiirleri İnsancıl, Yoğunluk, Evrensel Kültür dergilerin­de yayımlandı. 

“Ben, İnci Aydın’ın öykülerinde insanı gördüm. Yan tutmadan, nesnel bir gözle insanı anlatmış. Terentius demiş ya ‘İnsani olan hiçbir şey bana yabancı değildir’, İnci Aydın da öyle, insani olan hiçbir şeye yabancı değil yazarımız.” (Cengiz Gündoğdu)

“İnci Aydın’ın, geleneksel öykü anlatımını da kullanmasına karşın, sürekli bir arayış içinde olduğu, uyguladıklarında da başarıya ulaştığı görülüyor. Dahası, ayrıntıları es geçmediği, içeriğe uygun biçimi yakaladığı için de kazanımlarını öykülerle doğru bir noktada buluşturuyor”.(Güngör Gençay)

“Türkçe bilmeyenler tarafından öykünün kanına girildiği son zamanlarda, İnci Aydın’ın öyküleri okurların yüzünü güldürecektir.” (Ruşen Hakkı)

ESERLERİ (Öykü):

Yabancı (2003), Yol (2007).

 HAKKINDA:  İnci Aydın / Yol (2007), Nusret Karaca / Gazete Kadıköy (16.10.2008), Ruşen Hakkı / Özgür Kocaeli (10 Ekim 2008).

 

İNCİ AYDIN

İnci Aydın; 01.01.1979 tarihinde Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise öğre­nimini İstanbul'da tamamladı. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl bir devlet lisesinde edebiyat öğretmenliğine atandı. 2000 yılı yaz aylarında kısa bir süre Cumhuriyet gazetesi eğitim servisin­de çalıştı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, Yeni Türk Edebiyatı bilim dalında başladığı yük­sek lisansı, 2005 yılında “Tanzimat Romanlarında Şair Tipleri” başlıklı tez çalışmasıyla tamamladı. 2004 yılında yazar Servet Çolakla evlendi. 2007 yılında oğlu Tan Sümer Çolak doğdu.

İlk yazıları Evrensel gazetesinde yayınlandı, 2001'de İnsancıl Atölyesi felsefe- yazarlık kurslarında başladı. İlk öykülerini bu dönemde yazdı. Öy­küleri, eleştirileri ve şiirleri İnsancıl, Yoğunluk, Evrensel Kültür dergilerin­de yayımlandı. İlk öykü kitabı “Yabancı” İnsancıl Yayınları'ndan 2003 yı­lında çıktı.

 

“Ben İnci Aydın’ın öykülerinde insanı gördüm. Yan tutmadan, nesnel bir gözle insanı anlatmış İnci Aydın.

Terentius demiş ya ‘İnsani olan hiçbir şey bana yabancı değildir’, İnci Aydın da öyle, insani olan hiçbir şeye yabancı değil yazarımız.”

Cengiz GÜNDÜOĞLU

 

“İnci Aydın’ın, geleneksel öykü anlatımını da kullanmasına karşın, sürekli bir arayış içinde olduğu, uyguladıklarında da başarıya ulaştığı görülüyor. Dahası, ayrıntıları es geçmediği, içeriğe uygun biçimi yakaladığı için de kazanımlarını öykülerle doğru bir noktada buluşturuyor”.

Güngör GENÇAY

 

“Birden parmaklarımın tuşlara dokunmasıyla yüreğimden geçenler sözcüklere dökülüverdi. Eminim bu kitabı okuyanlar, benzer duygular hissedecekler, kitaptaki karakterleri kendileri ya da çevrelerinde gördükleri insanlarla özdeşleştireceklerdir.”

Satı MERDAN

 

 

İNCİ AYDIN / YOL - 2007

Yazar: Satı Merdan

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör