Orhan Tekelioğlu

Yazar, Şair

Doğum
11 Mart, 1958
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
Burç

Şair ve yazar. 11 Mart 1958, Ankara doğumlu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü (1982) mezunu. Yüksek lisansını Oslo Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde (1990), doktorasını 1993 yılında ODTÜ’de tamamladı. 1990’dan itibaren görev yaptığı Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde yardımcı doçent oldu. 2000-01 akademik yılında Bilkent Üniversitesi “öğretim üyesi değişim programı” çerçevesinde ABD Ohio-State Üniversitesinin Yakındoğu Dilleri ve Kültürleri Bölümünde görev yaptı. İletişim Fakültesinde dekan vekilliği görevini yürüttü.

Medya kültürleri, kültür siyasetleri, popüler kültür ve müzik alanlarında çalıştı. Daha çok kültürel beğeni ve kültür tüketimi kavramları araştırmalarına yoğunlaştı. Ayrıca Türkiye popüler müzik tarihi, çağdaş Türk edebiyatının sosyolojik özellikleri, Türkiye siyasetinde kullanılan reklam stratejileri ve Erken Cumhuriyet dönemi kültür politikaları gibi konularda çalıştı.

Tekelioğlu’nun bugüne kadar Türkçe, İngilizce ve Norveççe olarak yayımlanmış makaleleri ve birçok ulusal ve uluslararası kongrede sunduğu bildirileri vardır. Yazı ve şiirleri yurtiçinde Varlık, Gösteri, Şiir Atı, Üç Çiçek, Doğu Batı, İstanbul, Defter, Toplumbilim, Çalıntı vd. ile yurtdışındaki çeşitli dergilerde; makaleleri, Turkish Studies, Theory and Psychology, Middle Eastern Studies gibi dergilerde yer aldı. Uluslararası Transactions ve Turcs d’Europe…Turcs d’Ailleurs adlı kitaplara bölüm yazdı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Kum Baladı (1987), Tablolar (1988), Boşluklar (2004).

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Michel Foucault ve Sosyolojisi (1999; gen. 2. bas. Foucault Sosyolojisi adıyla, 2003).

DENEME: Pop Yazılar (2005).

KAYNAK: Türkiye’de Kim Kimdir? (2000), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör