Nimet Arzık

Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
27 Temmuz, 1989
-
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fafültesi Fransız Filolojisi Bölümü

Gazeteci-yazar (D. 1921, Bornova / İzmir - Ö. 27 Temmuz 1989). İzmir Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinde başladığı lise öğrenimini Polonya’da tamamladı. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yılını da bu ülkede geçirdi. Annesi Polonyalı, babası Türk olan ailesinden yirmi üç kişi İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını yitirdi ve Arzık, Türkiye’ye döndü. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF’nin Fransız Filolojisi Bölümünde tamamladı. Üniversite Senatosunun aldığı karar uyarınca dört yıllık bölümün sınavlarını bir yılda verdi ve mezun oldu.

Ermeniler tarafından öldürülen Büyükelçi Taha Carım’ın kardeşi olan Nimet Arzık, eşini de uçak kazasında kaybetti. Eşi, Anadolu Ajansı Genel Müdürü olan Şefik Arzık, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile 1959 yılında Kıbrıs sorununun çözümü için İngiltere’ye gitmiş, Menderes’in de içinde bulunduğu uçağın düşmesi sonunda hayatını yitirmişti. Başta Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü olmak üzere resmî ve özel basın yayın kuruluşlarında çalışan, Yön’ün çıkarılışına katılan ve her dönemde muhalefet kanadında yer alarak çok sayıda dergi ve gazetede yazar olarak görev yapan Nimet Arzık’ın basılmış 41 kitabı vardır.

BAŞLICA ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Ak Altın-ın Ağası, Yunus Emre Şiirleri, Menderesi İpe Götürenler, Eskişiler Zinciri, Çetin Altan’dan Demirel’e, Bitmeyen Kavga İsmet İnönü (1966), Türkiyem... Türkiyem... (Bizansı Unutun Fransua!, 1968), Demirel’in İçi-Dışı (1985), Atatürk et son Oeuvre dans la Poesie Turque d’Aujourd’hui (1981).

ANI: Uç Beyleri (Biyografiler ve Anılar, 1972), Tek At Tek Mızrak (3 cilt, 1983).

ANTOLOJİ: Anthologie de la Poésie Turque (1968), Yunus Emre Poemes (Güldeste, Fransızca, 1990).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör