Nilüfer Yalçın

Gazeteci

Doğum
01 Aralık, 1923
Ölüm
15 Haziran, 2011
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Londra Üniversitesi
Burç

Gazeteci (D. 1 Aralık 1923, İstanbul - Ö. 15 Haziran 2011, İstanbul). İktisat tarihçisi, üniversite öğretim üyesi, milletvekili Prof. Dr. Aydın Yalçın'ın eşi; makine yüksek mühendisi, işletmeci Ali İhsan Yalçın ve Heckmann (sosyal antropolog Prof. Dr. Lale Yalçın'ın annesidir.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji (1942), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden sonra Londra Üniversitesinden mezun oldu. Londra'da BBC'nin Türkçe yayınlarında gazetecilik meslek yaşamına başladı. Türkiye'ye dönüşünde Dünya, Öncü, Akşam ve Milliyet gazetelerinde çalıştı.

1954’de yayın hayatına başlayan ve eşinin sahibi olduğu Forum dergisinin ve Robert Kolej'den arkadaşı Bülent Ecevit ile Helikon Sanat Derneğinin, ayrıca Basın Enstitüsü Derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Türkiye basınında diplomasi ve parlamento muhabirliğini başlatan kadın gazeteci sayılmıştır.

Gazeteciler Cemiyeti Ankara Şubesi tarafından “Son 10 Yılın En Başarılı Gazetecisi” ödülüne layık görüldü. Basın Konseyi’nin kurulduğu 1988’de ilk “Genel Sekreterlik” görevini üstlendi. 2011’de İstanbul’da öldü. Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenciyken, öğretmeni olan Mina Urgan'ın Nilüfer Yalçın'a öğüdü:

"Edebiyat falan diyorsun ama sen bu işi bırak, yapamazsın. Meselelerin içine o kadar güzel giriyorsun ki, bu yetenek ancak gazetecide olur. Bütün enerjini gazetecilik üzerine yoğunlaştır. Eminim ki, sen Türkiye'nin en iyi kadın gazetecisi olacaksın."

KAYNAKÇA: Gazeteci Nilüfer Yalçın vefat etti - Basın Konseyinin ilk Genel Sekreteri Nilüfer Yalçın (88) vefat etti - Derya Sazak / "Nilüfer Yalçın" (Milliyet, 17.06.2011), Nilüfer Yalçın (istanbulkadinmuzesi.org, 16.4.2015).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör