Mevlana İdris Zengin

Şair ve Yazar, Çocuk Edebiyatı Yazarı

Doğum
12 Mart, 1966
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Şair ve yazar, çocuk edebiyatçısı, mizah ve deneme yazarı (D. 15 Mart 1966, Andırın / Kahramanmaraş – Ö. 7 Haziran 2022, Kahramanmaraş). İlköğrenimini Andırın’da tamamladı. Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1989) mezunu. 1994’ten itibaren İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde basın danışmanı olarak görev yaptı.

Mevlana İdris Zengin’in ilk yazısı 1979’da Yeni Devir gazetesinde çıkmıştı. Yazı ve şiirleri İkindiyazıları, Albatros, Diriliş ve Dergâh dergileri ile Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinde yer aldı. Daha çok çocuk edebiyatı alanındaki ürünleriyle tanınmıştır. Beyaz Kargadan Mavi Masallar (1989) ve Sufi ile Pufi (1990) öyküsü TRT’de canlandırıldı.

 

Ödülleri:

 

Mevlana İdris,  1987 Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülünü, Korku Dükkânı ile 1998 TYB Çocuk Edebiyatı Ödülünü almıştır.

 

Vefatı:

 

Çok yönlü bir yazar ve yaşadığı dönemin sevilen şahsiyetlerinden olan Mevlâna İdris Zengin, 7 Haziran 2022 günü K. Maraş'ta tedavi gördüğü hastanede 56 yaşında vefat etti. Yaşadığı kalp rahatsızlığının ardından ameliyat geçirmiş ve ardından bir süre yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Merhumun cenazesi İstanbul’a getirilerek, 8 Haziran 2022 günü Eyüpsultan Camii’nde ikindiden sonra kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Camii'nin yanında bulunan Mihrişah Valide Sultan Haziresi'nde toprağa verildi.

Zengin'in vefatını kardeşi yazar Salih Zengin, sosyal medya hesabından duyurdu. Zengin mesajında, "Müslüman, insan, şair, yazar ve çocukların dostu, sevgili abim Mevlana İdris bu gece Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede Rabbine kavuştu. Allah'ım onu meleklerle karşılayıp cennet bahçelerinde ağırlasın. Acımız tarifsiz. Hepimizin başı sağ olsun." ifadelerini kullandı.

Mevlana İdris Zengin’in vefatı derin bir üzüntüyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da vefat eden yazar ve şair Mevlana İdris Zengin için taziye mesajı yayımladı.

 

ESERLERİ:

 

Şiir:

 

Kuş Renkli Çocukluğum (1987), İyi Geceler Bayım (1997), Şizofreni Risalesi (2019).

 

Deneme - Düşünce - Araştırma:

 

Vay Canına (1998), Anayasa (2019), Kozmik Derkenar - Kozmik Mesele - Devlet İstihbarat Metodolojisine Giriş Üzerine Mütalaalar (Hasan Basri Yalçın, Hasan Ürkmez, Hüseyin Kocabıyık, Elif Gültekin ile, 2021).

 

Mizah - Çocuk Kitabı:

 

Sufi ile Pufi (1992), Çınçınlı Masal Sokağı (1992), Kirpiler Şapka Giymez (1992), Tehlikeli Bir Kipat (1997), Hayal Dükkânı (1997), Korku Dükkânı (1998), Ütüsüz Ayakkabılar (1999), Sinir Dükkânı (2002), Masal Alan Adam (2004), Para Dağıtan Adam (2004), Profesör Haşır Huşur (2004), Saçları Dökülen Adam (2004), Dokuz Düğmeli Adam (2004), Televizyonları Bozulan Şehir (2004), Kuş Adam (2004), Düşünen Adam (2004=, Tersine Adam (2004), Yağmurlu Şehirdeki Adam (2004), Kardan Tavşan (2009), Dünyanın En Uğurböceği (2009), Filozof Köpek (2009), Kuyruğu Dumanlı Kedi (2009), Dondurmalı Matematik, Çınçınlı Masal Sokağı, Kirpiler Şapka Giymez, Bir Çuval Gözlük (2016), Behram Geri Dön (2016), Çocuk Kırmızı (2016), Sarı Telefon Sokağında Rüya (2016), Sessizlik Torbası (2016), (2016),  Tuz Halepli Zeynep (2016), Havuç Havuç Havuç (2016),  Öğrenci Eşek (Osmanlıca - Türkçe, 2019), Öğretmen Öküz (Osmanlıca - Türkçe, 2019), Mardinli Saatçi İle Madridli Zapparo (2020), Dünyayı Delen Köstebek (2021), Küçük Süpermen (2021), Mavi Çocuk (2021), Dünyayı Delen Köstebek (2021).

 

HAKKINDA: TDE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / " İDRİS (Zengin), Mevlana" Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c.4, 2002), Zeki Bulduk / Portre: Mevlana İdris'te dostu gördüm - Mevlana; Kovulmuşlar Yurdundaki Şairim! (dunyabizim.com, 16 Eylül 2009), Mevlana İdris Zengin kitapları (kitapyurdu.com, kidega.com, 1000.kitap.com, idefix.com, 29.05.2022), Mevlana İdris Zengin son yolculuğuna uğurlandı (İHA - haberturk.com, milliyet.com.tr,  08.06.2022), Mevlâna İdris’e gözyaşlı veda (sabah.com.tr, 08.06.2022), Mevlana İdris Zengin’e veda (cnnturk.com.tr, 08.06.2022), Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin vefat etti (diyanethaber.com.tr, 08.06.2022).

PORTRE: MEVLANA İDRİS'TE DOSTU GÖRDÜM - MEVLANA; KOVULMUŞLAR YURDUNDAKİ ŞAİRİM!

Dost

Dost, Veysel gibi olandır.

Görmeden vefa gösterip uzaktan da olsa muhib olabilendir.

Mevlana İdris ZenginDost, bir kapıya gelip, anasının sözünü tutmak adına yarenini göremeden evine dönen, dünya döndükçe sadakatinden dönmeyendir.

 

Mevlana İdris ile yüz yüze bir tanışıklığım, dostluğum olmadı. Lakin, uzaktan biliyorum ki aynı dertlerle dertlenen insanların akrabalığı bizi dost kılıyor.

Çok tehlikeli kipatlar yazar Mevlana İdris Zengin. İkindiyazılarında mısraları durur gençliğin ilk duyarlık zamanlarından kalma. Mavera’ya karışan bir aşığın hüznü ve teslimiyetiyle dua-şiirler yazdı-yazar. Büyüklerin dünyasında ellerin nasıl da boşaldığına şahit olmaklığından olsa gerek; cenneti az önce terk etmiş çocukların masal dünyasına sığınır. O yüzden, masal dünyanın bittiği yerde başlar Mevlana İdris için.

 

Masal

 

Maraş’tan bir bey oğlu olarak gelir kurulur Sultanahmet’e. Süleymaniye’ye uğramazsa eğer, bir ağrı konar medeniyetimize yaslanmış omuzlarına. Birden Sufi ile Pufi gelip bir masal medeniyetinin tam ortasına çekerler modern dünyanın vandallığından şairi. İnşirahı arayan çocuk-adamdır Mevlana İdris.

Mavi bir kuşun kanadına yazdığı  replikleri vardır; eğer sizi La ilahe illallah birleştirmiyorsa… diye başlayan sitemkâr ve de mehdiyi çağıran sesiyle. Sonra durur. Dünyaya bulaşmış insanlara seslenmenin tehlikesinden yine kaçar dua ve çocuk adlı odalarına sığınır İstanbul’un.

Mevlana İdris’i sanırım  İkindiyazıları’ndan bu yana biliyorum. Mavi Kuştan bu yana ise uzaklarda bir dost olarak tanıyorum. Dedim ya hiç tanışmadım. İki ay kadar önce Esra Elönü ile o güzide mekânına gittiğimizde hal hatır ettik. Yıllardır birbirini tanıyan insanların tanışlığındaydı halleşmemiz.

Bir ademi sanal alemin gıybet tasvirlerinden arındırıp yazmak için interneti kapıyorum. Ve, burası dünya, diyorum. İnsanların insan, ekmeğin ekmek olduğu bir dünyayı özleyen bir dost var tüm kırılganlığı, şairliği, hüzne kesmiş sesiyle, çocukları büyüklerden daha ciddiye alan halleriyle…

 

Mevlana İdris Zengin Şiir-Şair-Şuur

 

Mevlana İdris, nokta atışı  yapar. Doğru hedefleri vardır. İşi riske atmaz. Yani, çocukların kalbine seslenen bir adam, eğer ki gül medeniyetinin özlenen peygamberinin hassasiyetlerini de gözetip anlatıyorsa masalını; işte o masaldan daha gerçek ne olabilir ki?!..

Mevlana dünyaya “düşmüş”  olmanın acısını en sert idrak eden kullardandı. Bu sebeptendi ölüm anı yaklaştıkça sevincinin artması. Mevlana İdris ise bu kovulmuşlar, atılmışlar –ama asla terk edilmemişler- yurdu olan dünyada yeterince sıkılmış; Allahın meleklerini, Allahın yağmurlarını ve hatta Allahın kullarını özlüyor. Bu sebepten ki özlediklerimizi en kestirme yoldan anlatan bu şiirin banisini seviyoruz.

Dört bir yanımız geceye kesmiş ve melekler yağmur tanelerini taşırlarken bizler oyunlar kuruyoruz. Oysa,Fatih’te, Atpazarında bir çocuk-adam şiirin duaya çalan avazıyla anlatmak isteyipte gafletimize kurban giden niyazımızı dillendiriyor. Ve her şiiriyle merhamet adlı bir çınara yaslanıp, dualarıyla peygamberin kapısını zorlamaya devam ediyor.

 

Nedamet ve Allah'ın Gülleri

 

Ellerimizin büyük boşluğuna rağmen, dünyada oyunlar kurup ceplerimizi, midelerimizi ve şatafatlı  görüntüleriyle beynimizi doldurmaya devam ediyoruz. Bir şair, inceden inceye yaralarımıza işleyen sözler söylüyor. Oysa, söz bittiğinde, biz kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bunları Mevlana İdris görüyor ve iki cümleyle yazıyor:

 

Mevlana İdris Zengin, Tehlikeli Bir Kitap

“ Yaptıklarımız için

Yapmadıklarımız için

Elimizi

Dilimizi

Tanrım

Bağışla bizi

Birazdan kıyamet başlayacak

Lütfen…”

 

Ben şimdi bir hayal dükkanında oturup kızımın Sufi ve Pufi ile oynadığı oyunu seyrediyorum. Belki birazdan kıyamet başlayacak, bir fırtınanın önünde ebadı yer tutmayan bir saman çöpü gibi savrulacağım. Belki de malumatfüruşların sardığı dünyada inşirah için, bağışlanmak için, unutmamak için direnen bir şairi zaman zaman hatırlayacağım. Ve iyi ki Mevlana İdris ellerinin boş olmasından rahatsızlık duyuyor… İyi ki pişmanlığımızı anlatan bir ses olup yürüyor dünyanın bittiği yere doğru, diyeceğim.

Bahçıvanların generallerden, menekşelerin mermilerden daha az olduğu bir zamanda masalımız ya da ülkümüz katlediliyordu. Ama, bir şair adını mahmuzlayıp alnının akına Mevlanaleyin divane derviş hırkasını alıp üzerine, İdrisleyin bir muştu veriyor, yüreğimizin ne kadar zengin olduğunu hatırlatıyor. Yüreğin emanet olduğunu tekrar eden sesiyle. Telefonlara, internete, televizyona, ayartıcılara, unutkanlıklarımıza, dostların sesini kısıp medyanın sesini açtığımız asri zamanlara rağmen…

Allahın gülleri yakamızı  bırakmasın efendim!.. Yakamızı bırakmasın bırakmayacak olan!

Zeki Bulduk, dünyaya ve malumata boğulmuş zihnimize rağmen hatırladı ve Mevlana İdris'i cümlelerini yazdı.

 

KAYNAK: Zeki Bulduk / Portre: Mevlana İdris'te dostu gördüm - Mevlana; Kovulmuşlar Yurdundaki Şairim! (dunyabizim.com, 16 Eylül 2009).

 

Yazar: Zeki BULDUK

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör