İlhan Şevket Aykut

Şair

Ölüm
17 Mart, 1991
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Diğer İsimler
Mehmet Şevket (asıl adı)

Şair (D. 1907, Bingazi / Libya – Ö. 17 Mart 1991, İstanbul). Asıl adı Mehmet Şevket’tir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1927) mezunu. İki yıl hakimlik stajı yaptı. Galatasaray Lisesinde öğretmenlik yaparken siyasî görüşleri nedeniyle sürgüne uğradı, baskılar sonucu mesleğinden ayrılmak zorunda kaldı (1937). Sonraki yıllarında geçinmek için başkaları adına doktora ve doçentlik tezleri hazırladı. 

Çektiği sıkıntılar nedeniyle psikolojik çöküntü içine girdi. Bu vehimlerle evden eve taşındı, mahkemeye başvurup Mehmet Şevket olan asıl adını İlhan Şevket olarak değiştirdi. Şairliğinin yanı sıra romancılığı, dilciliği ve ressamlığıyla da tanınmış olup beş yabancı dil bilmekteydi. İntihar zamanını, altı yüz sayfalık bir Fransızca sözlük çevirisinin bitişine ayarladı. Çeviri bitince, Moda’daki evinde intihar ederek öldü. Üç bin-üç bin beş yüz şiirinin Osmanlıca elyazmaları Fransız Ulusal Kitaplığındadır. Kılıç Artığı - Gizlenen Bir Şairin Portresi (2000) adlı tek şiir kitabı ölümünden sonra Zeki Coşkun tarafından yayımlandı.

“İlhan Şevket’in şiirleri, dilin kullanımı için bir araştırma laboratuarıdır. Burada; varolmanın sıkıntısı, düşünce yükü, her şeyi şiir cümlesiyle söyleme niyeti, şiirleri sadece estetize edilmiş bir dünya, alan olarak görmeyi zorlar. Dil, doğrudan varlığın kendini aradığı, sınırlarını keşfe çıktığı bir coğrafyaya dönüşmüştür. (…)

“Hayatını şiire koymuş, yatırmıştır İlhan Şevket. Şair olarak anılmak isteği hep vardır zihninde. Efsaneleşen hayat, bütün yatırımını şiire aktarmış; bunun dışında kalan varolma alanlarını dışarıda bırakmıştır. Kendisine, kendiliğe sahip çıkma takıntısıyla, titizliğiyle geçmiş bir ömür; şiiri yurt bilmiş, ölümü şiire saklamıştır.”  (Mehmet Can Doğan)

HAKKINDA: İlhan Şevket Aykut / Kılıç Artığı: Gizlenen Bir Şairin Portresi (2000, haz. Zeki Coşkun), TBE Ansiklopedisi (c. 1,  2001), Mehmet Çetin / Tanzimat’tan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c.1, 2002), Mehmet Can Doğan / Korku ve Yalnızlıktan Ölüm: İlhan Şevket Aykut (Sonsuzluk ve Bir Gün dergisi, sayı: 2, Mayıs-Haziran 2005).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör