Nilgün Cerrahoğlu

Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Gazeteci-yazar. 1953, İstanbul doğumlu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve ODTÜ Ekonomi Bölümü mezunu. Fulbright bursuyla gittiği John Hopkins Üniversitesi'nde (ABD) uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanlarında lisansüstü eğitim gördü (1978). Gazetecilik kariyerine 1982 yılında Cumhuriyet gazetesinde başladı. Beş yıl Madrid’de, sekiz yıl Roma’da dış muhabirlik yaptı. Dış politika alanında yetişmiş uzman gazeteciler arasında yer alır.

Yazıları yurtdışında El Pais, L’Ekspres, Grazia gibi çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. 1992’de Sabah gazetesine geçti. 1995-2000 döneminde çalıştığı Milliyet gazetesinde röportajlar yaptı, köşe yazıları yazdı. 2001 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. Ayrıca Habertürk televizyonunda programlar hazırlayan Cerrahoğlu, alanıyla ilgili birçok toplantıda konuşmacı olarak yer aldı.

“Çağımızda, turizm önde gelen sanayilerden biri oldu. Yüz milyonlarca insan oradan oraya gezip duruyor. Genelde Hilton’dan Hilton’a, Sheraton’dan Sheraton’a, benzer dekorlar, benzer mobilyalar arasında bir koşuşturma... Daha önce çok görülmüş olan, aşina yerler karşısında eninde sonunda hep aynı duyguyu yaşamak kaçınılmaz oluyor ‘Deja Vu’...

Ama dekorun ardına bakmaya, insanları anlamaya, gittiği yeri, kâh geçmişin merdivenini dünden bugüne tırmanarak kâh basamakları bugünden düne inerek, gördüğü toplumu zaman içindeki gelişimiyle algılamaya çalışan gezginler, az da olsa, varlıklarını hâlâ sürdürüyorlar, Nilgün Cerrahoğlu onlardan biri. Şimdi Doğu Zamanı’nda, hem 41 yıl önce gördüğüm Hindistan’ı, hem ilk kez 35 yıl önce gördüğüm Rusya’yı, hem de fazlasını ve de çok merak ettiğim, bir zamanlar dillere destan olan savaşını şimdilerde unutmak isteyen Vietnam’ı bulup büyük keyif aldım.” (Ali Sirmen)

ESERLERİ:

Bir Kanlı Gül (İspanya yazıları, 1987), Annem Batıya Gidin Dedi (Çetin Altan’dan, Atilla İlhan’a, Oliviero Toscani’den, Abdullah Öcalan’a, Tansu Çiller’den, Necmettin Erbakan’a, Abdullah Gül’den, Orhan Pamuk gibi pek çok kişiyle yaptığı söyleşiler, 2001), Şimdi Doğu Zamanı (2011).

HAKKINDA: Nena Çalidis / Nilgün Cerrahoğlu ile “Annem Batıya Gidin Dedi” Üzerine... Söyleşilere Yansıyan Türkiye (söyleşi, Cumhuriyet Kitap, 29.11.2001), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör