İlhan Kaya

Akademisyen

Doğum
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi

Akademisyen.1974, Kağızman / Kars doğumlu. İlköğretimini memleketinde, liseyi Eleşkirt'te (Ağrı) tamamladı. 1994 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’ni bitirdikten sonra, 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışı lisansüstü eğitimi için açtığı sınavı birincilikle kazanarak, ABD’de yüksek lisans ve doktora yapma hakkı kazandı.Yüksek lisans ve doktorasını Florida State University’de tamamlayan Kaya, bu sırada aynı üniversitede 5 yıl boyunca beşeri coğrafya ve dünya coğrafyası dersleri verdi. İlhan Kaya, ABD’de bulunduğu sırada Birleşmiş Milletler, Florida Ekonomi Bakanlığı ve Florida Çevre Bakanlığı’nda kısa sürelerle çalıştı. 2004 yılında Türkiye’ye dönen Kaya, Dicle Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı.

Sosyal teori, kimlik ve mekân, uluslararası göç, coğrafi düşünce, azınlıklar ve çokkültürlülük konularında makaleleri 2002 yılından itibaren yurt içinde ve yurt dışında çeşitli dergilerde yayımlandı. Birçok sempozyuma konuşmacı olarak katılıp bildiriler sundu, bildirileri sempozyum kitaplarında yer aldı. Association of American Geographers (AAG), South Eastern Division of Association of American Geographers (SEDAAG), Middle Eastern Studies Association (MESA), Türk Coğrafya Kurumu (TCK) gibi kuruluşların üyesidir.

Doç. Dr. İlhan Kaya, Diyarbakır'daki kültürel çeşitlilik konusunda sempozyumlara katılarak bildiriler sunmuş ve aynı konuda "Diyarbakır Ansiklopedisi"ne "Kültürel Çeşitlilik" maddesini yazmıştır.

ESERLERİ:

Öznesiz Coğrafya (2005), Müslüman Amerikalılar: Göç, Kimlik, Entegrasyon (2007).

KAYNAK: İhsan Işık / TEKAA (11. cilt, 2009) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör