İlkan San

Müzisyen, Şair

Doğum
22 Kasım, 1941
Ölüm
20 Ekim, 2008
Eğitim
Başkent Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu
Burç

Şair ve müzisyen. 22 Kasım 1941, Malatya doğumlu. Şair ve yazar Mehmet Salih San’ın oğludur. Besni İstiklal İlkokulu, Akçadağ Ortaokulu, Ankara Atatürk Akşam Lisesi, Başkent Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu. Devlet ve özel sektörde değişik görevlerde bulundu. Türk sanat müziği dalında sahne sanatçısı olarak yurtiçi ve yurtdışında mesleğini icra etti. 1966 yılında Desenli Şiir adıyla bir şiir sergisi açtı. Gitmesin Gözlerimden Pırıl Pırıl Arzular, Söyleme Bilmesinler Bu Aşkın Bittiğini gibi ünlü şarkıların güfte yazarıdır. Milliyet gazetesinin yılın sevilen şarkıları ödüllerinde 1978’den itibaren çok sayıda ödül aldı. 2001’den itibaren Çizgi Ötesi gazetesinin şiir sayfasını yönetti. Çalışmalarını şarkı sözü yazarı olarak sürdürdü.

“Cici Kız” adlı ilk şiiri, Resimli Posta gazetesinde (Ankara, 1961) yer almıştı. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri; Türkiye İktisat Gazetesi, Yeni Adana, Yörem, Yeni Söke, Yeşilyurt gibi birçok gazete ile Bizim Ece, Çağrı, Gülpınar, Öner, Sevgi Yolu, Defne, Atatürk Yolu, Çağdaş, Bulancak, Aksu dergilerinde yayımlandı. Bu gazete ve dergilerin bir bölümünün yönetmenliğini yaptı. Müzik Der yönetim kurulu üyesidir.

“Sanatın, bilhassa şiir pazarının durgun olduğu ya da önemsenmediği günümüzde İlkan San’ın cesaretini ve de şiirlerindeki ustalığını alkışa değer buldum.” (Halim Yağcıoğlu)

ESERLERİ:

Çam Sakızı Çoban Armağanı (1965), S.O.S. (1969), Sizden Biri (1978), Dua’dan Beddua’ya (1999).

KAYNAK: TBE Ansiklopedisi (2001), Ahmet Sargın / Dua’dan Beddua’ya İlkan San (İleri gazetesi, Yozgat, 16.8.2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

ŞU YALAN DÜNYAYI AŞKSIZ GEÇİRME

Şu yalan dünyayı aşksız geçirme

Gönülden gönüle akıver gitsin

Üzülme sevgilin terketti diye

Sen de birisini yakıver gitsin

Bir yaprak düşerse bir gül bitermiş

Tanrı canı bize aşk için vermiş

Biten sevgilerin adını anma

Bir tatlı anıya katıver gitsin

Unut unutanı boş yere yanma

Aklını birine takıver gitsin

Bir yaprak düşerse bir gül bitermiş

Tanrı canı bize aşk için vermiş

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör