Orhan Midhat Barbaros

Hukukçu, Yazar

Doğum
Ölüm
-
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, yazar (D. 1892, İstanbul – Ö. ?). Bedreka-i İrfan Mektebi, Şişli Fransız Mektebi, Kabataş Lisesi (1904), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1910) mezunu. 1905-14 yılları arasında çeşitli okullarda ve Deniz Harp Okulunda öğretmenlik; serbest avukatlık; 1940-45 yılları arasında Yeni Sabah gazetesinde sosyal ve hukuksal konularda köşe yazarlığı yaptı. Geçimini temin için avukatlığının yanı sıra çeviriler yaptı. Aynı zamanda ressamdır.

Önce Aşk İhtiyacı romanıyla tanındı. Şişli Hayatı’nda aşkı ve cinselliği yürekli bir biçimde anlattı. Aşk, kitaplarının başlıca konusu oldu. Romanlarında dönemin sosyal koşullarını, cinselliği, Osmanlı’nın son yıllarını, Avrupa’yla ilgili düşüncelerini de aktardı.

“Artık yaşamda olmayan yazarın şiirsel dili, akıcı anlatımıyla roman bir solukta okunup bitiyor. Geriye ince bir hüzün kalıyor.” (Nevra Bucak)

”Orhan Mithat, Halide Edip, Reşat Nuri, Hüseyin Rahmi gibi yazarlarla aynı tarihlerde yayımlıyor romanlarını. Bu yazarlar iyi kötü tanınıyorlar bugün. Ama nedense Orhan Midhat unutulmuş bir yazar. Yazarlık hünerlerini karşılaştıracak değilim elbette, ama Midhat gibi başka yazarların da unutulması, bir dönemin edebiyatını tam anlamıyla kavrayamamak anlamına da geliyor. (…)

“Değişik konulardaki düşüncelerini, kimi zaman romanın önüne geçmek pahasına paylaşıyor okurla. Uzun, ama hiç de sıkıcı olmayan tasvirlerle İstanbul’un bir dönemini betimleyen Midhat, daha çok diyaloglara yaslanarak aktarıyor kahramanlarının düşünce dünyasını ve psikolojisini. Bunda başarılı olduğunu söylemek lazım.” (Vecdi Erbay)

ESERLERİ:

ROMAN: Şişli Hayatı (yeni bas. 2005, günümüz Türkçesine çev. İsmet Nadir Atasoy), Meçhul Kan, Aşkı İhtiyaç (Aşk İhtiyacı adıyla yeni bas. 2005, günümüz Türkçesine çev. İsmet Nadir Atasoy), Genç ve Güzel, Hıyanet.

DİĞER: İçtimaî İnkılâplar (1909), İktisadî İlletlerimiz.

HAKKINDA: Afşin Oktay - Kemal Bağlum / Biyografiler Ansiklopedisi (1959), Vecdi Erbay / Bir Zamanlar İstanbul ve Aşk (Özgür Politika, 17.7.2005), İnci Barbaros Gürel / Şişli Hayatı önsözü (2005), Nevra Bucak / Seksen Yıl Öncesinden Bir İstanbul Romanı (Cumhuriyet Kitap, 19.1.2006).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör