Orhan Kemal Tavukçu

Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Edebiyat araştırmacısı. 1970, İkizdere / Rize doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini İkizdere’de (1987) tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1991) mezunu. Ankara’da Evren Lisesi, Erzurum’da Şenkaya Lisesi ve Güzelova İlköğretim Okulunda edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı. 1992’de AÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne asistan olarak girdi. “Halili, Firkat-nâme: İnceleme-Metin” adlı tezi ile 1993’te yüksek lisansını, “Ahmet Rıdvan, Hüsrev ü Şirin: İnceleme-Metin” adlı tezi ile 2000 yılında doktorasını tamamladı. Pusan University of Foreign Studies (Güney Kore) bünyesinde bir yıl misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. Çalışmalarını Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Bölümünde olarak sürdürdü.

Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, halen çalışmalarını Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olarak sürdürmektedir.

Makaleleri AÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi, Türklük Bilgisi Araştırmaları, Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi, Yedi İklim, dergileri ile ortak kitaplarda yayımlandı. Alanıyla ilgili olarak sempozyumlara katılarak bildiriler sundu.

 ESERLERİ (İnceleme-Araştırma):

Bursalı Mehmed Tâhir: Müntehabât-ı Mesâri ve Ebyât (1997), Dede Ömer Rûşenî: Hayatı-Eserleri-Edebî Kişiliği ve Dîvânı’nın Tenkidli Metni (2005).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör