Nilay Özer

Yazar, Şair

Doğum
06 Mart, 1976
Eğitim
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Nilay Özer Pelivanoğlu

Şair, yazar. 6 Mart 1976, İstanbul doğumlu. Tam adı Nilay Özer Pelivanoğlu’dur. Üsküdar Kandilli Kız Lisesini bitirdi. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü mezunu. İstanbul’da iki yıl öğretmenlik yaptıktan sonra istifa ederek Ankara’ya yerleşti. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümünde başladığı yüksek lisans çalışmasını “Turgut Uyar’ın Divan’ında Bir Araç Olarak Biçim” başlıklı teziyle tamamladı. Akademik kariyerini aynı bölümde doktora çalışması yaparak sürdürdü.

Şiir ve yazılarını 1995 yılından itibaren Yine Hişt,  Düşlem, Poetik’us, Varlık, Adam Sanat, Bahçe, Uç, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, E, Kül, Öküz, Anaili, Hayvan, Kitap-lık, Ada dergilerinde yayımladı. 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi Şiir Okulu Ödülünü aldı. 1999’da Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödüllerinde dikkate değer bulundu. Cemal Süreya Kültür Sanat Derneğinin düzenlediği ödüllerde “Ol!..” adlı şiir dosyasıyla 2004 Cemal Süreya Şiir Ödülünü aldı. 

“Özer’in şiirlerine kuşbakışı bakıldığında, kadını sorunsalı içinde ele alan modern bireyin sancıları göze çarpıyor. Yabancılaşmanın cenderesinde çelimsiz sınırlarına yapışıp kalan, gece’yi algılamalarının üssü olarak olumlayan ince bir telaşla donatılmıştır şairimiz. Ne ki onun şiir diye bir artısı vardır” (Ahmet Günbaş)

“Büyük, kocaman, benim açımdan çok şaşırtıcı, şiir gibi bir şiirle karşı karşıyayız (...) Masa ya da şiir... birini yapmak ötekini yazmak ya da yaşamak ve ama sonuç olarak her ikisinde de güzel’e varabilmek için öncelikle ve öncelikle bir derdi olmak gerekir. (...) Derdi Nilay Özer’in başarılmış, güzel’e ya da hakikat’e dokunabilmiş tüm sanat yapıtlarında olduğu gibi, Hayat!..” (Bedirhan Toprak)

“Baştan beri sevdiğim ‘genç’ ve ‘şair’lerden biri Nilay Özer, onun sarı defterinin adı ‘Ol!’. İkinci kitabı henüz. Gençliğine rağmen çok olgun bir şiirin sahibi Nilay. Kısa şiirleri gibi, uzun şiirlerinde de hayranlık duyulacak bir ustalığa erişmiş. ‘Babam İçin Sonsuz’ adlı uzun şiirini ilk okuduğumda, bu söz ve duygu ustalığına nasıl ulaşmış şaşırmıştım. Şiirleriyle bu şaşkınlığımı her zaman besledi Nilay: ‘İyisi mi sen birkaç yaprak al yanına benden/ bir gülün tamamını taşımak zordur’ derken de, ‘Bir parça masumiyet bulursan yüreğimde/hırsızın kaçarken düşürdüğü güle say’ derken de aynı dinginliği taşıyan, şiirin sabırla olduğunu bilen iyi bir şair var karşımızda.” (Haydar Ergülen)

ESERLERİ (Şiir):

Zamana Dağılan Nar (1999), Ol!.. (2005).

KAYNAK: Hüseyin Atabaş / Zamana Dağılan Nar (Varlık Kitap, 2000), Engin Turgut / Nilay Özer Şiiri İçin Bir Blues (Cumhuriyet Kitap, 24.8.2000), Ergin Yıldızoğlu / Düş Kırıklığı Melankoli ve Edebiyat (Köpeğin Ahlakı, 2005), Haydar Ergülen / Defterlerimiz Çıktı (Radikal, 9.3.2005), Bedirhan Toprak / Dört Koldan... Gümbür Gümbür (Kitap-lık, Nisan 2005),  Ahmet Günbaş / ‘Ol!..’daki Hüzün” (Cumhuriyet Kitap, 28.4.2005), Türkân Yeşilyurt / Nilay Özer’le Söyleşi (Yasakmeyve, Ocak-Şubat 2006), Ercan Yılmaz./ Nilay Özer’le Söyleşi (Ada, Ocak-Şubat-Mart 2006), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör