Yurdagül Mehmedoğlu

Sanatçı, Akademisyen, Edebiyatçı

Doğum
-
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
         Akademisyen, Profesör, Sanatçı ve Edebiyatçı Yazar. Fatih / İstanbul doğumlu.  İstanbul Fatih’te doğdu. Lise öğrenimini Fatih Kız Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde başladığı lisans eğitimini, Ankara Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat alanında tamamladı.  Çalışma hayatına Marmara Üniversitesinde Felsefe ve Din Bilimleri Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak başladı. Yüksek Lisansını ve Doktorasını M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. Doçent ve  profesör olarak 2016 yılına kadar Marmara Üniversitesinde görev yaptı. 2003-2006 yılları arasında M.Ü,.İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı yaptı. 06.12.2009 -04.02.2010 tarihleri arasında Melbourne Uni. Trinity College-ve 03- 06 12 2009 The Parliement of World Religions 2009 da   Parlementer olarak , Melbourne AUSTRALIA’da, . 19-28 Haziran 2013 de University of Justus-Liebig- Giesen –Frankfurt GERMANY ‘de  ve 1993  yılında Caıro University-CAIRO da Misafir Öğretim Üyesi olarak bulundu. 1-M.Ü.Sokrates Erasmus Değişim Programı Birim Koordinatörlüğü, İLİTAMAçık Öğretim)Yöneticiliği,Aydın Üniversitesi Batı Çalışmaları Platformu Kurucu Üyelik (2015-devam etmekte) diğer akademik faaliyetleri arasındadır.

Eğitim Felsefesi ve tarihi alanında çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunan Mehmedoğlu, 2016 -2020  yılları arasında Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin Eğitim Fakültesi, İlahiyat ve İnsan ve Toplum Bilimeri Fakültelerinde, 2021 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesinde görev yaptı ve Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezeleri Genel Koordinatörlüğü idari görevini yürütttü.

Mustafa İkbal’e anne olan Mehmedoğlu ,  İngilizce, Osmanlıca, Arapça bilmektedir.

2003-2006 yılları arasında TRT2 de Prof. Dr. Kenan Gürsoy moderatörlüğünde ‘Düşünce İklimi’ isimli TV programı’na, 2018-2019 yılları arasında Prof. Dr Yalçın Çetinkaya ‘nın moderatörlüğündeki ‘Sabahın Hayrı’ Radyo programına katkı sunmuştur.

Yurdagül Mehmedoğlu’nun‘Sen de Rivayet Etsen’ ve ‘Sürüklenmek’ isimli iki romanı Büyüyen Ay yayınları tarafından yayınlandı. . 2014-2016 yılları arasında ESKADER –Edebiyat Sanat Kültür Derneği  -Yönetiminde bulunmuştur. Türk Dili, Türk Edebiyatı, Edebiyat Dergi ve Yeni ufuklar gibi edebiyat dergilerinde denemeler yazmaya devam etmektedir Üsküdar Musiki Cemiyetinden mezun olan  ( 2011 -2013 ) Mehmedoğlu, amatör olarak müzik ile ilgilenmektedir.

2012 -2016 yılları arasında  Klasik Türk  Sanatları Vakfı’nda Dr. Öğretim Üyesi Gülnihal Küpeli ve Ayşenur K. Velioğlu ve İsmail Hakkı Gurbetçi   atölyelerinde  Temel Sanat ve Geleneksel Sanat Eğitimi alarak Tezhip ve Resim alanında çalışmalar yapmaktadır. Sanatçı, 2017-2019 yılları arasında  Kıbrıs –Lefkoşa Yunun Emre Enstitüsü’ ve Rüstem-Art Sanat Galerisi’nde ve 2019 yılında Bakü’de  Desen Tasarım Atölyesi verdi. Almanya/-Cologne  ‘de ‘Bitmesin Diye’ ve Avusturya –Viyana ‘da ’Dönemeç’  isimli iki kişisel Sergi’ye imza atan sanatçı, ulusal  karma sergilere kendine özgü resimleri ve çizimleri ile iştirak etmektedir. Mehmedoğlu, Reza Hematirad  minyatür atölyesinin müdavimi olarak , halen Üsküdar’daki GülâArt Ev-Atölye’de  çizim çalışmalarını devam ettirmektedir.

 

Akademik Kitapları;

 

Erişkin Bireyin Kendilik Bilinci, Rağbet yay. İstanbul 2001

Tanzimat Sonrasında Okullarda Din Eğitimi, İstanbul, 2001

Ed. Yurdagül Mehmedoğlu-A. Ulvi Mehmedoğlu- ‘Evrenselleşebilirlik ve Ahlak’, Küreselleşme Ahlak ve Değerler Litera Yay. İstanbul 2006, 155-166

Eva m. Hamberg, ‘Kilisesiz Ruhsallık’ Çev. Y. Mehmedoğlu , -Peter B. Clarke, Din Sosyolojisi Çağdaş Gelişmeler İçinde , s. 229-251 (ed. İhsan Çapçıoğlu)

 

Edebi Eserleri:

 

1.                         Sen de Riyayet Etsen (Roman), Büyüyen Ay Yayınları, 2013

2.                         Sürüklenmek (Roman), Büyüyen Ay Yayınları, 2018

 

Teşekkür Ödülleri:

 

1- Adalet Bakanlığı-Teşekkür 2005

2- Milli Eğitim Bakanlığı-Teşekkür 2002

3-Marmara Üniversitesi- Teşekkür2006

Sanat Ödülleri

 

EMI Congress,Uluslararası Girişimcilik Kongresi, Nevşehir (Hacı Bektaş Veli Üniversitesi) En İyi sanat Eseri Ödülü 2018

 

SERGİLER

 

a-Uluslararası

 

1-Germany, Cologne, Yunus Emre Institut, Persönliche Ausstellung (Kişisel sergi, “Damit es nie Endet-Bitmesin Diye…”)

2- 1. International EMI Entrepreneurship and Social Sciences Congress, Exhibition,  With  a kind of classical form . (“Sure Başı formu –Klasik Tezhip” ile)  April, 2018, NİCOSİA-Lefkoşa/ CYPRUS

3-. International EMI Entrepreneurship and Social Sciences Congress, Exhibition, with named work “Ejderârâ ile Cihanârâ’  09-11 November 2018 – CAPPADOCIA-NEVŞEHİR

4-Cyprus , with Gencelli  , mixed Exhibition, With work named ‘the color is coming’,

5- ICLEL 5th International Conference on Life Education and Leadership For All, 09-11 July 2019/Baku /AZERBAIJAN with a workshop about Tazhiyb.

6- 3rd. International EMI Entrepreneurship and Social Sciences Congress, Exhibition  in Cyprus at KISBU with  ‘ a reproduction work. 28-30 June 2019-Lefkoşa –TRNC

7-‘Dönemeç/ Derwendepunkt/ Personelle Austellung//’Turnout’Solo Exhibition in Wien / AUSTRIAs, with the sponsorship of Institute of Yunus Emre in Wien. From 28.09 2019 to 02.10.2019.

8-4th International EMI Entrepreneurship and Social Sciences Congress Exhibition in Istanbul at Nişantaşı University with named work ‘Zamana Gerilen’.November 29-30,2019

 

b-Ulusal

 

-Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nisan, 2015, Karma sergi, “Emanet”isimli çalışma ile

- Bursa Bab-ı Nun Gelenekel Sanatlar Atölyesi, Karma sergi, “ Lâle-Zerefşan Hatrına”isimli çalışma ile

 

 KAYNAK-HAKKINDA: Nail Tan - Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular III (2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Prof. Dr. Yurdagül Mehmedoğlu "Bir Yüzleşme Olarak Sanat ve Eğitim" Başlıklı Konferans Verdi (eğitimbilimler.medeniyet.edu.tr, 02.05.2018), KISBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yurdagül Mehmedoğlu’na “En İyi Eser Ödülü” (kibu.edu.tr, 16 Kasım 2018), Emekli Öğretim Elemanları (ilahiyat.marmara.edu.tr, 22.06.2020), Yurdagül Mehmedoğlu kitapları (kidega.com, idefix.com, 22.06.2020), Bilgi teyidi (Bilgi teyidi (22.11.2021).).

Prof. Dr. YURDAGÜL MEHMEDOĞLU "BİR YÜZLEŞME OLARAK SANAT VE EĞİTİM" BAŞLIKLI KONFERANS VERDİ

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi 30 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 11.00’de önemli bir konuğu ağırladı.

Fakültemiz Temel Eğitim Bölümü’nün organize ettiği programda, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yurdagül Mehmedoğlu, “Bir Yüzleşme Olarak Sanat ve Eğitim” başlıklı bir konferans verdi. Öğretim üyelerimizin ve araştırma görevlilerimizin katıldığı konferansta Mehmedoğlu, sanat ve eğitiminin yüzleşme boyutuna dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Sanat çok katmanlı bir hadisedir ve çok çeşitli yüzleşmeleri içerir. Bunlara örnek olarak kişinin kendisi ve Tanrı’sı ile yüzleşmesi, insanın hakikatle, kültür ve medeniyet ile  yüzleşmesi, gerçek ile kurgusal olanın yüzleşmesi verilebilir. Bu anlamda sanat, bir yüzleşmeyi içerdiği kadar insanın hayal gücü ile gerçekliği bazen perdeleyerek bazen de dönüştürerek ifade ettiği, gerçek ile kurgusal olan arasındaki ara bir form olarak da düşünülebilir. İnsanın hakikat yolculuğunda sanat ve eğitimin birbirine temas ettiği noktaların başında ikisinin de insanı dönüştüren kaynaklar olmaları gelmektedir. Kanaatimce insan sanat ve eğitim yoluyla geliştiği ve ilerlediği kadar, bu vasıtalarla aynı zamanda sınırlı bir varlık olduğu hakikatiyle de yüzleşebilir. Ve bu yüzleşme, esaslı bir dönüşümün muharriki olabilir.”

KAYNAK: Prof. Dr. Yurdagül Mehmedoğlu "Bir Yüzleşme Olarak Sanat ve Eğitim" Başlıklı Konferans Verdi (eğitimbilimler.medeniyet.edu.tr, 02.05.2018).

 

Yazar: HABER

SÜRÜKLENMEK

SÜRÜKLENMEK

 

Yurdagül Mehmedoğlu

 

Büyüyen Ay Yayınları - Özel Ürün

 

Kitap Açıklaması

 

"Göç ederken. Nerede barınıyorsun sen. Kapatarak gizlemek yerine, varlığa gelebilmek için, kendi nazarını kayıran bakışını, iterek içine sıkıştırdığın bu sert bakır üstüne, biçimsiz bir çukur-baskı yaptığını ulu orta söylemesen. Çizimlerin hesap edilmemiş hayatların ufkunu açığa çıkartırken, tasarlanmamış yalnızlıkların sahiplerini kendi içlerine batıracak. Mahsullerinle gerçekler arasında kalan kıraç yerde, hayaller olmaksızın yeniden yaratılmanın ürküten duygusu.

 

Anlatmazsan anlayamadığın kelimelerle konuşmaya başlayınca âlemi ikiye yaran çatlak büyüyor. Nerede yürüyorsun sen. Çatırdayarak. Dünya sıyrılıyor yerkabuğunun içerisinden kenara doğru. İçeri, belki de yukarı. Bir yandan heveslerin bir şeyin variyetine yönelirken diğer tarafta yoksunluklar başka şeyleri işaret ederken, yani dünya bakışımlı bir şey yaparken, yani tam bu esnada işte, durup nereden bakıyorsun sen."

KAYNAK: Sürüklenmek (kidega.com.tr., 22.06.2020).

 

Yazar: Arka Kapak

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör