Nihat Ziyalan

Oyuncu, Şair

Doğum
26 Şubat, 1936
Burç

Şair, oyuncu. 26 Şubat 1936, Adana doğumlu. Şair, yazar ve tabip Mustafa Ziyalan’ın babasıdır. Adana Tebebağ Ortaokulu mezunu. İzmir’de Hava Astsubay Okulu ve Anada Erkek Lisesinde bir süre okudu, yarıda bıraktı. İstanbul’da sinema filmlerinde yüz elliye yakın filmde rol aldı ve tiyatrolarda aktörlük yaptı. 1980 yılında Avustralya’ya göç etti, yaşamını Sidney’de sürdürdü. Şiirleri önce Adana’da çıkan Bugün gazetesinin sanat sayfasında, sonra Yeditepe, Dost, Pazar Postası, Papirüs dergilerinde, öyküleri ile değişik konulardaki yazıları Adam Öykü ve Öküz gibi dergilerde yayımlandı. İkinci Yeni çizgisindeki şiirleriyle tanındı.

“’Severim Pazartesileri’  kitabını okurken 1940’ların, 50’lerin öykülerini düşündüm. Sait Faik’leri, Akbal’ları, Hançerlioğlu’ları, Hacıhasanoğlu’ları... Kaynakta o edebiyat var. Nihat yazdıklarını o edebiyat üstüne kurmuş sanki. Onu geliştirmiş, kendi kişiliğiyle yoğurmuş. Ortaya klasik temeller üstüne atılı çağdaş (ve özgün) bir yapıt çıkarmış. Kitapta baştan sona mizahla yumuşatılmış bir hüzün var. Abartısız, ince ince işleyen bir hüzün. Son derece dengeli. “Zaten o denge tutturulmasaydı, hüznün ya da mizahın dizginleri bırakılsaydı, kitapçı raflarında neredeyse her gün bir yenisi beliren sıradan yapıtlardan biri çıkardı karşımıza. Bu da Nihat gibi edebiyatın özüyle varolmuş bir sanatçıya elbette yakışmazdı.” (Ülkü Tamer)

ESERLERİ:

ŞİİR: Asık Yüzlünün Biri  (1963), Güvercin Uçuşu (1980), Avustralya’dan Şiir (1985). 

ÖYKÜ: Kısa Pantolonlu Sevda (2001), Severim Pazartesileri (2004).

ROMAN: Güneşle Damgalı (2000), Menekşeli Konak (2004).

KAYNAK: Tuncer Uçarol / İnsanlarımız İçin Şiir (Yusufçuk, Aralık 1980) – Okuyucunun “Bunu Ben de Yazarım” Dediği Türden Bir Şiir (Varlık, Haziran 1981) – Nihat Ziyalan’ın Şiirleri (Sesimiz, Haziran 1981) - Şiirler Üstüne Günlük (Türk Dili, Haziran 1981), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Yasemin Küçük / Kısa Pantolonlu Sevda Kitap Rehberi (Kasım 2002), Ali Taş / Kısa Pantolonlu Sevda (Damar, Ağustos 2004), Ali Taş / Güneşe Damgalı (Damar, Ekim 2004), Ülkü Tamer / ‘Pazartesi sevgisinden’ Doğan Bir Kitap (Milliyet, 26.4.2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

AVUSTRALİ’DAN


gülün biriyle karşılaşsam yolda

ingilizcem yetersizmiş aldırmam

gülerim onunla

köpek mi havlıyor

öten kuş mu

kedi mi miyavlıyor

miyavlarım onunla

nasıl olsa senin içindeki sıcaklık

alır beni oğlum

oğlumdan sonra sevdiklerim

İstanbul Boğazı’yla akıyor

buramda

martı kanadını getirmiş

rüzgâr esintisini

postacın olayım diyorlar

yaz yazacağını

götürelim sevdiklerine

 

hafta sonum bitmiş

pazartesi işe gidecekmişim

aldırmıyorum

çocukların uçuşan saçlarını

uzun boyumu oyunlarına alışlarını

hatırlıyorum

içimi karartamazsın pazartesi

nasıl olsa vereceksin kendini salıya

hazır ol hafta sonuna diyorum

 

şimdi anlıyorum kardeşimin

zaman zaman bakışını

geçip gitti gençliğin diyorcasına

geçip gitsem de

olup bitenleri duydum kanımda

aldırmıyorum

            (Avustralya’dan Şiirler, 1985)

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör