Yunus Bekir Yurdakul

Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü

 Gazeteci - yazar. 1953, Sarmısaklı / Kayseri doğumlu. İlkokulu köyünde okudu. Ankara Kurtuluş Lisesi ve Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü mezunu. Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde uzun yıllar öğretmen, özel kuruluşlarda yönetici, eğitim uzmanı, basın danışmanı olarak görev yaptı. 1992 yılında yerleştiği İzmir’de gazeteciliğe başladı. Yerel gazeteler dışında Yeni Asır, Gazete Ege ve Milliyet Ege’de çalıştı. Bu gazetelerin kültür sanat ve çocuk sayfalarını yönetti. Bir ara yayıncılık yaptı. TRT İzmir Radyosu için kültür-sanat programları hazırlayıp sundu. Çalışmalarını İzmir’de yayın danışmanlığı yaparak sürdürdü.

Deneme, eleştiri, değini ve söyleşileri Yeni Asır, Gazete Ege, Siyah Beyaz, Evrensel, Cumhuriyet, Milliyet Ege gazeteleriyle Varlık, Agora, İzmir İzmir, Anadili, Edebiyat Gündemi, Ege, Öğretmen Dünyası, Çatı, Damar, Güzel Yazılar, Sanat Çevresi, Görünüm, Dayanışma, Edebiyat Eleştiri dergilerinde yayımlandı. Yeni Asır gasetesinde “Dilden Dile”, Anadili dergisinde “Sözün Doğru Desene” başlığıyla çıkan dil yazılarını Sözün Doğru Desene (2001) adlı ilk kitabında topladı. Dil Derneği ile Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

KAYNAK: Yunus Bekir Yurdakul / Sözün Doğru Desene (2001), Ebru Yarbasan / Çok Utandım!: (Yeni Asır, 8-11.6. 2001), Dinçer Sezgin / “Sözün Doğru” Diyenler (Radikal, 10.6.2001), Dinçer Sezgin / İmbatla Gelen (Radikal, 2.9.2001), Tufan Erbarıştıran (Cumhuriyet Kitap, Sayı:597), Bülent Habora / Bir Yeni Kent (Tını Dergisi, 8 Ocak 1993), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör