Yunus Bekir

Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
Haydarpaşa Cerrah Mektebi

 Gazeteci-yazar (Ö. 1868, Turan köyü (Dimidere) / Kayseri - Ö. 1931, Şarkışla / Sivas). On üç yaşında iken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Haydarpaşa Cerrah Mektebini bitirdi. 1892’de İttihad ve Terakki örgütüne girdi. Mizan ve Meşveret gazetelerini dağıtmak suçundan sekiz ay hapis yattı. 1897 Türk-Yunan Savaşı’nda gönüllü asker olarak cepheye gitti. Savaş sonunda Bulgaristan, Romanya ve İsviçre’ye geçerek İttihad ve Terakki’nin çalışmalarına katıldı.

Türkiye’ye döktükten kısa bir süre sonra, İstanbul’da patlayan bombalarla ilgili olaylar sonunda yakalanarak, üç buçuk yıl daha hapiste kaldı. Hapis cezasının bitmesinden sonra Kayseri’ye gönderildi. Kayseri’de İstanbul Hükümeti aleyhine yürüttüğü faaliyetlerinden dolayı sekiz ay daha Kayseri Cezaevinde kaldı. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonra, Mutassarrıf Muammer Bey’in kurduğu basımevinde 29 Ağustos 1910 tarihinde yayımlanmaya başlayan ve Kayseri’de çıkan ilk Türk gazetesi olan Erciyes’in imtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü olarak görev aldı.

ESERLERİ:

Turan’dan Bir Ziya, Asrın Feryadı, İzmihlal.

KAYNAK: Abdullah Satoğlu / Kayseri Ansiklopedisi (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör