Orhan Hamamcı

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
19 Mayıs, 1947
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Burç

Akademisyen, tıp profesörü. 19 Mayıs 1947’de Diyarbakır’ın Saraykapı semtinde doğdu ve ilk çocukluğu burada geçti. Sekiz kişilik bir aile olarak 1954 yılında Yenişehir semtindeki evlerine taşınınca ikinci çocukluğu ve gençliğini bu evde yaşadı. Bu dönemleri, okul yanı sıra babasının mağazasında hizmet ile geçti. Namık Kemal İlkokulunu bitirdikten sonra ticaret nedeniyle okula ara vermek zorunda kaldı. 1962-68 arası Ziya Gökalp ortaokul ve lisesini altı yılda bitirerek mezun oldu. Işık Mimarlık Yüksek Okulunda bir yıl okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1974 yılında mezun oldu. Askerlik görevini yedek subay olarak üç ay Samsun'da yerine getirdi.

Kasım 1976’da Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak meslek hayatına başladı. Doktora çalışmalarını Diyarbakır'da ve mezun olduğu İstanbul’daki Fakültesinde yürüttü. Ocak 1981’de Bilim Doktoru unvanını aldı. Öğretim görevlisi olduktan sonra Kasım 1984’te yardımcı doçentliğe atandı. 1991’de doçent, 1997’de profesör oldu. Halen aynı yerde görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Orhan Hamamcı'nın mesleğiyle ilgili olarak yerli ve yabancı bilimsel toplantılarda sunduğu çok sayıda araştırma ve sunumları vardır. Yaklaşık 35 yıllık meslek yaşamında çok sayıda diş hekimi yetiştirdi. Yine bölgesinde çok sayıda insana ağız ve diş sağlığı konusunda hizmetlerde bulundu. Ulusal ve yerel TV ve radyolarda branşıyla ilgili aydınlatıcı bilgiler verdi.

Mayıs 1978’de evlenen Prof. Hamamcı'nın, Andaç isimli bir oğlu ve Irmak isimli bir kız torunu vardır. Eşi Prof. Dr. Candan Hamamcı da aynı üniversitenin Fen Fakültesi Kimya Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Türk Ortodonti Derneği üyesidir. Türk Diş Hekimleri Birliği Diyarbakır Diş Hekimleri Odasında 15 yıl Disiplin Kurulu Başkanlığı görevini yerine getirdi. Diyarbakır Kültür Tanıtma ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) Diyarbakır Şubesi yönetim kurulunda yaklaşık on yıldan beri görev görev yapmaktadır. İyi derecede Almanca bilmektedir.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 447, 2. bas. 1997), kendisinden alınan bilgiler (Aralık 2012), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör