İlhan İrem

Müzisyen, Yazar, Şair

Doğum
01 Nisan, 1955
Ölüm
28 Temmuz, 2022
Burç

Müzisyen, söz yazarı, şair, yazar (D. 1 Nisan 1955, Bursa - Ö. 28 Temmuz 2022,  İstanbul).

İlhan İrem, 1969 yılında ortaokul son sınıftayken, okul orkestrasının solisti olarak müziğe ilk adımını attı. 1970 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında “Meltemler” adını verdikleri orkestraları ile Marmara Bölgesi birincisi oldular. Aynı orkestra ile 1970-73 yılları arasında Bursa Çelik Palas Oteli ve Uludağ’daki çeşitli otellerde dans müziği şarkıcılığı yaptı. 1973 yılında kendi imkanları ile ilk 45’lik plağını çıkardı. 1973-81 yılları arasında toplam on 45’liği yayımladı. 1979 yılında yayımladığı senfonik yapıdaki “Sevgiliye” uzunçalar plağı ile ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola girdi. “Sevgiliye” albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nâzım Hikmet şiiri olan “Hoşgeldin”i besteledi ve seslendirdi. 1984 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve Gazeteciler Özel Ödülünü kazandı. Yalnızca kendi yapıtlarını seslendirmeyi sürdürerek kendine özgü bir ekol oluşturdu. Seksenli yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi.

İlhan İrem aynı yıllarda yazı çalışmalarına başladı. Bugüne kadar, hikayelerini, denemelerini, şiirlerini içeren beş kitap yayımladı. Soyut resim çalışmaları yapan İlhan İrem, Bursa (iki kez), Ankara, Antalya (iki kez), Kuşadası, Dikili, İstanbul, Gölcük ve İzmir’de kişisel resim sergileri açtı. Birçok ödüle, yedi altın plağa sahip olan sanatçı, evrensel anlatımıyla bugüne kadar on single, yirmi uzunçalar yayımladı. “Çağdaş bir ozan” olarak kabul edilen İlhan İrem, eserlerine yansıttığı, mistik, metafizik, doğaüstü, tasavvuf çağrışımlarla, çok özel bir izleyici kitlesine sahip oldu. Sanatçının tüm üretimleri, duygularını yitirmiş sanal dünyaya ve karanlıklara alternatif olarak, “ışık ve sevgiyle” felsefesinde şekillenen bir evrensel sevgi ve yeniçağ öğretisinin izlerini taşımaktadır.

 

 

Vefatı:

 

 

Ünlü şarkıcı, şair ve yazar İlhan İrem, 28 Temmuz 2022 Perşembe günü İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 67 yaşında hayatını kaybetti. Böbrek yetmezliği teşhisi konulan İlhan İrem, diyaliz tedavisi görüyordu.

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden şarkıcı ve söz yazarı İlhan İrem için Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) tören düzenlendi. Törenin ardından İrem'in naaşı Bebek Camii’ne götürüldü. Burada öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından İrem, Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Şarkıcı ve söz yazarı İlhan İrem, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti. İrem için bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene İrem’in eşi Hansu İrem, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz’ın aralarında bulunduğu siyasetçiler, sanatçılar ve sevenleri katıldı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da çelenk gönderdi.

  

ESERLERİ:

 

Öykü: Pencere...Köprü... Ve Ötesi... (1985).

 

Şiir: Katastrof (1990).

 

Deneme: Uzaklarda Biri Var (1987), Delirium (1994), Millennium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri (1998).

 

 

İLHAN İREM İÇİN NE DEDİLER?

 

Ali Kocatepe: Yolunu Işıklar Aydınlatsın

 

"İlk plağı yayınlandığında 18 yaşındaydı. Öyle güzel 'Boş ver arkadaş' dedi ki... Yer yerinden oynadı. Onu tanıdıkça sevdik. Türkiye'nin genç bir aydını olarak, çok güzel şarkıların bestecisi ve yorumcusu olarak... Yeniliklere açıktı. 1974'te 7 sanatçı arkadaş bir araya gelerek Antalya festivalleri için 'Antalya'ya Koş' şarkısını söylemiştik.

80'lerin sonunda 'Yeşiller Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldık, ama siyaseti sevmedik. Çok değerli bir düşünce insanıydı. Sevgi dolu bir yol açtı. Cesurdu, dik duruşunu hiç değiştirmedi. Susmadı, sözünü hiç esirgemedi.

Onu son konserinde de izlemiştim. Bize armağan ettiğin şarkılar ve kitaplar için sonsuz teşekkürler. Yolunu ışıklar aydınlatsın. Güle güle arkadaşım.

 

Coşkun Demir: 'İki Gündür Kafamı Toparlayamıyorum'

 

Ben 1980 yılında rahmetli Melih Kibar ve Çiğdem Talu vasıtasıyla tanıştım. 40 sene oldu. O kadar iyi dostuz ki... Benden daha tecrübeliydi. Bu piyasanın bütün inceliklerini anlatırdı. Benim sesimi çok severdi. O kadar güzel anılarımız oldu ki. Şarkılarını kimseyle paylaşmak istemezdi. Benim 4 şarkıma imza attı. Beni ne kadar sevdiğini anladım. Hiç kardeşim olmadı. Onu kardeşim belledim. Son bir yıldır onu göremedim. Sevgili eşinden haber alıyordum. Hansu, dev gibi kalbi olan bir eş. Ben onu teselli edeceğime o beni teselli etti. İlhan bana "Coşuvar" derdi, 'yok saçlı prensim' derdi. İlhan'cığım o kadar aramızdaki bağ güçlüydü ki...

Kim O? adlı bir şarkı yazdı bana. Bu şarkının isim annesi Çiğdem Talu idi. O kadar mükemmel bir söz yazdı ki İlhan. Çok arayacağım onu. İki gündür kafamı toparlayamıyorum. İlhan'ım görüşmek üzere inşallah. Işıklar içinde uyu.

  

Onur Ataman : 'Masumiyet En Değerli Şey' Diye Yazmıştı

 

2015'ten itibaren İlhan Abi ile çalışma şerefine nail oldum. 'Onur'cuğum İlhan Abi ile çalmak ister misin?' dedi. İlhan Abi'den biz büyümeyi öğrendik. Bize bir mail atmıştı ilk konserden sonra, onu paylaşmak istiyorum...

"Kainat bazı zamanlarda bazı insanlara büyülü bir dokunuş yapar. Bu ışığın içine girdiniz. Muhteşem bir konser verdik. Harika bir performans sergilediniz. Hayatın her anı kristal. Başarınızı kıskananlar olacaktır. Kalbinizi avuçlarının içine alıp kafanızı karıştıranlar olacaktır. Ruhunda müzik aşkı olmayan tatlı su rock'çılarına dikkat edin. Sağ duyunuza güvenin. Kalbinizin sesini dinleyin. Masumiyet en değerli şey. Önünüze çıkan engellerde hatırlamanız için sizinle bu mesajı paylaşıyorum. Işık ve sevgiyle"...

 

Murat Meriç: 'Bir Tek Buna Hazırlıklı Değildim'

 

Her konser öncesi 'Murat Meriç kaç kişi geliyorsunuz?' derdi. Orada olurduk. 'Her şeye hazırlıydım' dedim ya. Bir tek buna hazırlıklı değildim. Çevre hareketinde, barış hareketinde hep en önde oldu. Her şeyden öte onun dik duruşu benim için çok önemli. Bakıyorum salona, çok sevdiklerim burada. Hepimizi birleştiren bir orkestra şefi gibiydi İlhan İrem. Bir gün bir yerde buluşacağız nasılsa. Onu, o imza cümlesiyle uğurlamak istiyorum: Işık ve sevgiyle usta.

 

Erhan Konuk: 'Yaşarken Pamuklarda Saklasak Keşke'

 

"58 yaşındayım. Ben İlhan'da 'Ne kadar büyürseniz o kadar küçüleceksiniz'i gördüm. O büyüdükçe küçüldü. Tevazu sahibiydi. Sizi o kadar güzel ağırlardı ki... 14 sene sonra ilk kez radyo programıma konuk oldu. TRT FM'e geldi. Kapının önü insan doldu. Kimseyi kırmamış birisiydi. O kadar zor ki bunları konuşmak. Anlatmak da zor. Biz hep giden kişinin arkasından gözyaşı döküyoruz. Onu sonradan anladığımızı düşünüyoruz. Yaşarken onları pamuklarda saklasak keşke. Çok değerli insanlar. İlhan'ı çok ama çok seviyordum. Ben sürekli seyahat eden bir insanım. Uçak biletinin 1 saat önce olduğunu fark etmemişim. Kafamı o kadar karıştırdı ki... İlhan'ı çok sevdim... Çok seviyorum. Çok da seveceğim."

KAYNAK: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), İlhan İrem son yolculuğuna uğurlandı... Vasiyeti yerine getirildi  (hürriyet.com.tr, 30.07.2022)

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör