İlhan Bardakçı

Gazeteci, Yazar

Doğum
22 Şubat, 1926
Ölüm
27 Şubat, 2004
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Gazeteci-yazar (D. 22 Şubat 1926, Burhaniye / Balıkesir – Ö. 27 Şubat 2004, Giessen / Almanya). Konya eski valilerinden Cemal Bardakçı’nın oğlu, gazeteci-yazar Murat Bardakçı’nın babasıdır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1948 yılında gazeteciliğe başladı. Yeni Sabah, Milliyet, Havadis ve Cumhuriyet gazetelerinin çeşitli bölümlerinde çalıştı. 1956 yılında Macar ihtilalini izleyerek yayımladığı röportaj ile Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı. Ankara Gazi Üniversitesi Basın Yüksek Okulunda Mukayeseli Devlet Fikir ve Rejimleri dersleri verdi. Fransa’da hukuk eğitimi alan Bardakçı, yıllarca bu ülkede yaşamış ve bir Fransız gazetesinde şef redaktörlük görevine kadar yükselmişti.

Tarihe olan düşkünlüğü sebebiyle tarihçi olarak bilinen Bardakçı, yıllarca İlhan Murad müstear ismiyle makaleler de yazdı. 1985 yılında Türkiye hakkındaki bilgi ve belgeleri Irak ve Libya’ya sızdırdığı iddiasıyla yargılanarak on beş yıla mahkum oldu. Cezaevine girmemek için Almanya’ya kaçtı. Diyaliz tedavisi gördüğü Giessen Üniversitesi Hastanesinde böbrek yetmezliğinden öldü.

ESERLERİ:

İnsanlık Zelzelesi - Komünizmin Anatomisi, Gazetecilik Tarihi, Fransa Krallarına Göre İdarecilik San’atı (çeviri), İhtilal Tekniği ve Yığın Psikolojisi, Bloklar Arası Üslup Tartışmaları, Gazetecilik Yazı Türlerinin Kompozisyonu, Bir İmparatorluğun Yağması, İmparatorluğa Veda (1985), Mukayeseli Devlet Fikir ve Haberleşme Rejimleri, Taşhan’dan Kadifekale’ye (TRT’de 1982’de 206 Gün adıyla), Tarihten Bugüne (1982), Biz Üç Kıtada İken, Kader Dersi, Vahdettin’den Mustafa Kemal’e.

HAKKINDA: Uğur İpekçi / Hürriyet (25.5.2001), Zaman gazetesi (28.2.2004).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör