Sinema araştırmacısı. Doktorasını Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Geleneksel Anlatılar ve Söylen: Türk Güldürü Filmleri Üzerine Yapısal Bir Çözümleme” adlı tezle (1989) tamamladı. Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Anabilim Dalında 1994’te doçent, 2002’de profesör oldu. Görevini aynı üniversitede İletişim Fakültesi Dekanı olarak sürdürdü. Makalelerini; İletişim, Anadolu Sanat, 25.Kare, Güldiken, Kurgu dergilerinde yayımladı. İlgi alanları film eleştirisi, sinema sosyolojisi, senaryo, medyada toplumsal cinsiyet çalışmalarıdır.

ESERLERİ:

İNCELEME: Geleneksel Anlatılar ve Söylen: Türk Güldürü Filmleri Üzerine Yapısalcı Bir Çözümleme (1990), Yeşilçam Romantik Güldürüleri ve Kültürel Temsiller (2002).

ORTAK YAYIN: Sinema Yazıları: Onat Kutlar’a Armağan (yay.haz. Seçil Büker, İnsanı Üzen Eğlenceli Bir Film adlı bölüm, 1997), Avrupalı Yönetmenler (Yalancı Carmen adlı bölüm, 1997), Toplum ve İletişim (ed., ayrıca Karanlık Salondaki Düşler: Sinema adlı bölüm, 2002).

ÇEVİRİ: Kitle İletişiminde Çözümleme Yöntemleri (A. A. Berger’den, Göstergebilimsel Çözümleme adlı bölüm, 1993), Film Dilinin Grameri (D. Arijon’dan, M. Barkan, U. Demiray, N. Ulutak ile, 1993). İngilizce meslekî kitapları da vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör