Nihat Kınıkoğlu

Profesör, Makina Mühendisi, Akademisyen, Yazar

Doğum
Ölüm
09 Ekim, 2011
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü

Akademisyen, makine mühendisliği profesörü, yazar (D. 1937, Malatya - Ö. 9 Ekim 2011, İstanbul). Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü’nden mezun oldu. Ereğli Demir Çelik Fabrikasının kuruluşunda görev aldı. ABD Denver Üniversitesi’nde doktora yaptı. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde çalıştı. Anadolu Üniversitesinde Türkiye’nin ilk Metalürji Enstitüsünü, Devlet Planlama Teşkilatında “Türk İşbirliği Ajansı”nı, Yıldız Teknik Üniversitesinde “Balkan İleri Döküm Teknolojileri Merkezini kurup yönetti.

Prof. Dr. Nihat Kınıkoğlu Birleşmiş Milletler UNIDO Başdanışmanı olarak UNIDO Viyana Merkezinde ve Afrika ülkelerinde beş yıl görev yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Kimya Metalurji Fakültesi Dekanı oldu. Bu görevde iken emekli oldu. Çocuk ve Çevresini Koruma Vakfinı kurdu. 2011’de pankreas rahatsızlığından kurtulamayarak İstanbul’da öldü.

ESERLERİ:

OYUN: 

Bosna Şarkısı (İki kitap, Türkçe ve İngilizce).

HİKÂYE: 

Yine Aşığım, Vatan Vardı Kurtarılacak (93 Harbi'nden 1918'e Doğu Anadolu, 2011).

ROMAN: 

Savaş Yılları, Somali'de Aşk ve Ölüm. 

ARAŞTIRMA: 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği.

SÖZLÜK: 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Terimleri Sözlüğü.

KAYNAKÇA: Prof. Dr. Nihat Kınıkoğlu (nihatkinikoglu (24.06.2011), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör