Fatih Mehmet Uysal

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Udi, Müzisyen

Doğum
Eğitim
İTÜ Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü

Müzisyen, Türk Sanat Müziği ud sanatçısı. 1966 yılında Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğdu. Orta okul yıllarında dayısının şeflik yaptığı musîki derneğinde meşklere katıldı. Lise yıllarımda dayısından ud dersi alıp, yerel orkestralarda klavye çaldı. İlkokuldan beri yoğun şekilde halk oyunları ile uğraştı. 1986 da halk oyunları usta öğreticisi olarak Halk Eğitim Merkezinde görev aldı.

1987 de İTÜ Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümüne girdi. Öğrenci iken çeşitli restoran ve otellerde müzik yaptı. İki sene Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici olarak ud çaldı. Konservatuar son sınıfta İstanbul Tarihi Türk Müziği Tophane Mehter Bölümüne zilzen olarak girdi. Helen bu koroyla yurtiçi ve dışında konserlerde görev yapıyor.

Fatih Mehmet Uysal, iki yıl Beşiktaş Halk Eğitim Merkezinde sanat müziği koro şefliği yaptı. Beş yıldan beri de Kadıköy İmam Hatip Lisesi korosunu çalıştırmakta ve yurtiçi ve yurtdışında bunun gibi çeşitli müzik faaliyetlerini sürdürmektedir. Evli ve bir erkek ve bir kız babasıdır.

KAYNAK: Özgeçmişler (ittmt.org, 28.10.2011).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör