Nazir Akalın

Yazar, Şair

Doğum
01 Şubat, 1964
Ölüm
12 Aralık, 2002
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Burç

Şair ve yazar (D. 1 Şubat 1964, Erzurum - Ö. 12 Aralık 2002, Ankara). Aziziye İlkokulu (1977), Erzurum Ticaret Lisesi (1983), Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (1991) mezunu. Aynı üniversitenin SBE Doğu Dilleri ve Edebiyatları (1991-94) ve Kırıkkale Üniversitesi SBE Yeni Türk Edebiyatı (1994-97) programlarında konuları, Nizâmîyi Gencevî’nin Hayatı, Edebî Kişiliği, Eserleri ve Leylî u Mecnûn Mesnevisinin Tahkiye Unsurları Açısından Tahlili” ve “Nâmık Kemâl’in Edebî Tenkitleri ve Dayanakları” olmak üzere iki yüksek lisans yaptı. Kırıkkale Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak dört yıl çalıştı.

1981 yılında laikliği ihlal ettiği gerekçesi ile bir ay cezaevinde kaldı. 1983’te gazeteciliğe başlayan Akalın, 1985’te bir yazısından ötürü hapis istemiyle yargılandı. 28 Şubat döneminde işine son verilince işsiz kaldı. Sürekli bir iş bulamamanın bunalımını yaşadı. Yine sıkıntılı başlayan bir gününde bir kaza sonucunda, en üretken olduğu döneminde öldü. Türkiye Yazarlar Birliği üyesiydi.

Yazı ve şiirleri ile Doğu ve Batı edebiyatlarından şiir çevirilerini Sağduyu ve Gündüz gazeteleri ile Palandöken (yayın kurulu, 1992), Dergâh, Edebiyat Ortamı, Güneysu, Hazan, Hece, İkindi Yazıları, Karçiçeği, Kardelen, Kültür Edebiyat, Mavera, Merdiven, Tohum, Türkiyat Araştırmaları, Ayane, Bilig, Çınar, Düşçınarı, İnsan Saati, İpek Dili, İslâmî Edebiyat, İzdüşüm, Kafdağı, Kalem ve Onur, Kırağı, Kültür Dünyası, Türk Edebiyatı, Vahdet, Varide, Yalnız Ardıç, Yeni Sıla ve Yenişehir Sanat, Köprü, Üçüncü Yeni, Kül, Gündönümü, Kırkayak (sonradan Kırklar ilksayı), Şadırvan, Harman, Avaz, Kırkambar, Tepe, Şark gibi dergilerde yayımladı. 1989 yılında bir süre Erzurum’da Milletin Sesi gazetesinin kültür-sanat, 1990 yılında Hürsöz gazetesinin sanat sayfalarını hazırladı. 1991’de arkadaşlarıyla birlikte Karçiçeği dergisini çıkardı ve derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 1992 yılında yayın hayatına başlayan Palandöken dergisinin yayın kurulunda bulundu. 1993 yılında Anadolu Hakimiyet gazetesinin kültür-sanat sayfasını idare etti. Şiirleri antolojilerde yer aldı. 1999 yılında altı şiiri Hasan Enes tarafından özgün müzik tarzında bestelendi ve Yürür Dağlar adıyla kaset olarak çıktı. Sadi’den, Hafız’dan, Mevlana’dan çeviriler yaptı.

“Gerilla Türküleri’nde yer alan Evlerde Benek Benek Kan Lekeleri başlıklı şiiri okurken artık anladım ki, Nazir Akalın kendi sesini yakalama noktasına ulaşmış ve kendi şiirinin şiiri olmuştur.” (Nurullah Genç)

“Kızdığımız kişilere: “Seni önce Hakk’a, sonra da şairlerin yüreğine havale ediyorum.” dedirtecek kadar güçlü şiirler var Gerilla Türküleri’nde...” (M. Hanifi İspirli)

“Doğu şiirine ve eski Türk şiirine aşina olduğunu, adeta onunla kanbağı bulunduğunu hissettiren şair, eski şiirimizden aldığı mazmunlara yeni anlamlar vererek, başanlı bir şekilde kullanıyor. Eski biçimli şiirlerinde şiiri yer yer, güçlü ve tok sesli Nef’i’nin çağdaş bir halefine benzetebiliyoruz.” (Turan Karataş)

ESERLERİ:

ŞİİR: Gerilla Türküleri (1993), Kanayan Simya (1998).

ELEŞTİRİ: Şairin Eldivenleri (2003).

İNCELEME: Sadullah Paşa yahut Mezardan Nida (2003).

HAKKINDA: Nurullah Genç / Gerilla Türküleri’ni Okurken (Karçiçeği dergisi, Mayıs 1993, sayı: 10), Rıdvan Canım / Bosna Ah Bosna (1995), Rıdvan Canım / Bosna Ah Bosna (1995), Hasan Ali Kasır / Erzurum Şiirleri Antolojisi (1997), Turan Karataş / Şiir Vadilerinde (1998), Ahmet Turan Alkan / Bir Yürek Vuruntusu (Zaman gazetesi, 16.5.1998), İbrahim Taşköprülü / Kanayan Simya (Sağduyu gazetesi, 19.5.1999), Cevat Akkanat / Gerilla Türküleri’nden Kanayan Simya’ya (Cuma dergisi, 29 Ocak-4 Şubat 1999), Arif Ay / Türk Edebiyatından Anne Şiirleri Antolojisi (2001) - Türk Edebiyatından Çocuklara Şiirler Antolojisi (2001), Nurettin Durman / Filistin Şiirleri Antolojisi (2001), Turan Karataş / Rüyalarımızın Sarışın Buğdayı (2001), Mehmet Çetin / Tanzimat’tan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (2002, c. 4).

HÜZÜN GAZELİ

mahşerde bir karanfil sana boyanır ağlar

kızıl kızıl meltemler seni ben sanır ağlar

 

olağanüstü mahcup olur ruhumuzun devleti

bilinçaltı evreninde binbir türlü sır ağlar

 

kelimeler el koyar kıyasıya benliğimize

ve hasret tutuklanır güneş kararır ağlar

 

karasevdalılığın utanır mehtabı ayı

saatler asır asır sana dayanır ağlar

 

içimizde yakarış hicap hicap rüzgârdır

hüzün saltanatının tuğu kıskanır ağlar

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör