Nazif F. Akıncı

Şair

Doğum
01 Ocak, 1926
Ölüm
09 Aralık, 1979
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Şair (D. 1 Ocak 1926, Göle / Ardahan – Ö. 9 Aralık 1979, Ankara). İlköğrenimini çeşitli yerlerde tamamladıktan sonra Ankara Atatürk Lisesinden (1946), Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden (1951) mezun oldu. Yükseköğrenimi sırasında Gümrük ve Tekel Bakanlığındaki göreviyle memurluk hayatına ilk adımını attı. Ankara’da kısa süre avukatlık yaptı. 1957’de Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliğinde vazife aldı. 1971’de emekli olduktan sonra, Ankara’da tekrar başladığı avukatlık mesleğinde çalıştı. Kalp krizi nedeniyle vefat etti, Cebeci Asrî Mezarlığına gömüldü.

İlk yazısı (Mehmedçik) ve ilk şiiri (Bulutlar), Ankara Atatürk Lisesi 1945-46 Yıllığı’nda yayımlandı. Şiirleri ölümünden sonra, 1980’de eşi Engin N. Akıncı ve Ayhan Hünalp tarafından Şiirler, Nesirler ve Nazif F. Akıncı Hakkında Ne Dediler adlı bölümlerden oluşan Denizden Beklediğimiz adlı kitapta toplandı.

“Nazif’in şiirlerinde Koşma, Mesnevi, Rime-croise (Çapraz-kafiyeli) vb. Halk, Divân, Batı edebiyatının nazım şekillerini; vezin bakımından Hece’den başka, daha çok Şarkı’larında Aruz’u da oldukça ustalıkla kullandığı, fakat en çok Serbest Nazım’ı tercih ettiği görülür. Yazıları konu yönünden çok zengindir: Aşk duyguları, tabiat güzellikleri, kahramanlıklar, bir mumun alevi, balıkçılar, bir çeşme, bir çınar ağacı; ıztırapları, arzuları, özleyiş ve ümitleri, hatıraları, türlü - türlü düşünce ve lıayâlleri ile beslenen ma’nevî varlığı.. Bunlarda yer - yer güzel mısrâlara, kıt’alara rastlarız; Dönüş, Sen Varken, Seninle Sohbet, Unutulur, Meyhane başlıklı şiirleri gibi bütünüyle güzel san’at eserleri de bulunmaktadır.” (Fevziye Abdullah Tansel)

HAKKINDA: Nazif F. Akıncı / Denizden Beklediğimiz (haz. Engin N. Akıncı ve Ayhan Hünalp; Fevziye Abdullah Tansel’in yazısı, 1980). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör