Hacer Mirgül Eren Griffe

Eczacı, Araştırmacı, Yazar

Doğum
20 Aralık, 1954
Eğitim
Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
Burç

Araştırmacı-yazar, eczacı. 20 Aralık 1954, Ankara doğumlu. Anne tarafından Hersek’in Osmanlı dönemi son veziri Galip Ali Paşa Rızvanbegovic-Stoceviç ve Huttowa Kaptanı Hacı Bey Rızvanbegovic’in altıncı göbek, baba tarafından da Bosnalı ve Bosna Valisi Daltaban Mustafa Paşa’nın sekizinci göbek torunudur. Ankara’da Onuncu Yıl İlkokulunu (1966), Bahçelievler Deneme Lisesini (1973), Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini (1979) bitirdi. Zürih Teknik Üniversitesinde, Avusturya, İsviçre ve Fransa’da mesleğiyle ilgili eğitim gördü. Yüksek lisansını AÜ Sağlık Bilimleri Yüksek Okulunda “İlaç Sanayinde Plus Valör (Artık değer)” konulu tezle tamamladı. Uzman eczacı olarak Ankara’da serbest eczacılık yaptı. İLESAM, YİSAV (Yükseliş Stratejik Araştırmalar Vakfının) ve Türkiye Bosna Hersek Dostluk Derneğinin kurucu üyesidir.

İlk yazısı İngilizce olarak bir sempozyum kitabından yayımlanan bir tebliğdir. Osmanlı Türk Dönemi ve öncesi Bosna ve Hersek tarihi ve Sovyet İhtilali öncesi Kuzey Kafkasya Tarihi konusunda ki araştırmalarını 1985’ten itibaren dünyanın çeşitli arşiv ve kütüphanelerinde sürdürdü.

ESERLERİ:

Osmanlının Hizmetkârı Galip Ali Paşa Rızvanbegoviç-Stoceviç (2005), Kuş Gribi mi? P..t Gribi mi? (2005).

HAKKINDA: Cumhuriyet Kitap (24.6.2005), H. Mirgül Eren Griffe / Kuş Gribi mi? P..t Gribi mi? (2005), Nevval Sevindi / Mevleviliğin Ruh Üflediği Boşnak (Zaman, Haziran 2005), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör