Nihal Güres

Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
18 Ekim, 1962
Eğitim
Klasik Filoloji
Burç

Ressam, yazar. 18 Ekim 1962, Ankara doğumlu. Ordinaryus tarih profesörü Nejat Göyünç’ün kızı. İstanbul Üniversitesi Klasik Diller Ve Filoloji bölümünden birincilikle mezun oldu. Resim çalışmalarına Türk resminin ustalarından Sabri Berkel ile başladı. Sabri Berkel ile çagdaş sanat çalışmaları yapan Güres aynı zamanda Türk Minyatür sanatının inceliklerini öğrenmek üzere uzun araştırmalarda bulundu. Remzi Köklü ile kağıt yapım atölyelerinde, Semiha Berksoy ile hem dostluk hem de sanatsal birlikteliklerde bulundu. Eserleri Aydın Sofu tarafından lirik–ekspresyonist olarak adlandırılan Güres heykel alanında da calışmalarda bulundu ve gerek yurt içi gerek yurt dışında çeşitli atölyelerde çalışarak bir çok başarılı çalışmalara ve sergilere imza attı.

 İlk sergisini 1993 yılında hocası Sabri Berkel'in desteğinde ve yönlendirmesinde açan sanatçı bugüne kadar 20 den fazla kişisel ve yüzlerce karma sergiye katıldı. Pekçok sergiden başarı ve teşekkür ödülleri almış olan sanatçı çalışmalarına yurt içi ve yurt dışında çeşitli sergi ve organizasyonlarla devam etmektedir.

Öykü ve sanatsal yazıları İnternet Haber, Sanat Çevresi, Finansal Forum, Yaşasın Edebiyat, Sualtı Dünyası dergilerinde yer aldı. 1992’den itibaren yurtiçi ve yurtdışında çeşitli defalar resim sergileri açtı. Untitled (1994) adlı bir öykü kitabı vardır.

KAYNAKÇA: Sezer Tansuğ / Untitled Bir Biçim ve Sözlük Yazımına Untitled Bir Yorum (Sanat Çevresi dergisi, 1994), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Ümit Sezgin / Bir Sanatçı Profili (2000), Nihal Güres (nihalgures.com, 17.10.2016).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör