Nidayi Sevim

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi

Araştırmacı yazar. 1967, Bozoğlak köyü / Kemah / Erzincan doğumlu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde yaptı. Eğitimine ara verip iş hayatına atıldı. Çeşitli firmalarda satış temsilcisi olarak görev yaptı.

Askerlik dönüşü aile şirketleri olan basımevinin yönetimine katıldı. Tarihi eserlere olan ilgisinden dolayı bir yandan Arapça ve Osmanlıca eğitimi aldı diğer yandan da kültürel mirasımızla ilgili araştırmalara başladı.

İhmal edildiğini düşündüğü tarihi mezar taşları ve sadaka taşları ana gündemini oluşturdu. Bu minvalde bir internet sitesi kurmakta dâhil olmak üzere pek çok etkinliğin içinde yer aldı.

Ara verdiği disiplinli eğitimine kaldığı yerden devam ederek Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Şehir ve Kültür, Divanyolu, Halk Edebiyatı, Tadname, Yenidünya, Yenises, Gülistan, Somuncu Baba, Ayraç, Aşiyan, Genç ve Burhan dergilerinde yazıları yayımlandı.

2008 yılında faaliyete geçen “Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği” (ESKADER) kurucuları arasında yer aldı. “Türkiye Yazarlar Birliği” üyeliği de bulunan Nidayi Sevim halen “Yeryüzü Mühendisleri Derneği” Genel Sekreterliğini yürütmektedir.

ESERLERİ:

Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları (2007), Medeniyetimizde Toplumsal Dayanışma ve Sadaka Taşları (2009), Osmanlı Mezar Taşlarında Manzum Metinler (2012), Yer Gök Medeniyet (2014), Medeniyet Söyleşileri (2014), Şehir ve Şuur (2015), Keşf-i İstanbul Tarihi Mekânlar ve Şahsiyetler (2017).

KAYNAKÇA: Rıfkı Kaymaz - H.İbrahim Özdemir / Erzincanlılar Ansiklopedisi (2009), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2009), Nidayi Sevim (Bilgi teyidi, 2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör