Agâh Özgüç

Sinema Yazarı

Doğum
Eğitim
İstanbul Haydarpaşa Lisesi
Diğer İsimler
Berna İlhan

Sinema yazarı. 1932, İstanbul doğumlu. Bazı yazı ve kitaplarında Berna İlhan takma adını kullandı. Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Haydarpaşa Lisesi mezunu. 1950’li yıllarda Attilâ İlhan’ın etkisiyle Anadolu ve İstanbul’da yayımlanan Yelken, Petek, Şairler Yaprağı, Türk Sanatı, Salkım gibi birçok edebiyat dergisine şiirler, denemeler yazdı. 1961’de profesyonel anlamda gazeteciliğe başladı. Artist, Sinema, Ses ve Perde gibi dönemin sinemagazin ağırlıklı dergilerinde çalıştı. TV’de 7 Gün, Video Haber, Gelişim Sinema, Beyaz Perde, Cumhuriyet Dergi, Antrakt, Sinema, Albüm, Öküz gibi dergilere yazdı. Birçok yayın kuruluşuna özel arşivinden görsel malzeme katkısında bulundu, sinema belgesellerinde danışmanlık yaptı. On iki sayı çıkan Sinema 65 dergisini yönetti.

1960 yılından itibaren geçimini yalnızca yazarlıkla sağladı. Türk Sinemasına yaptığı katkıları nedeniyle 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Altın Artemis Ödülü verilen ilk sinema yazarı oldu. 1992-93’te aynı gerekçelerle Ankara Sanat Kurumunun sinema ödülünü aldı. 1999 yılında ise II. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Aziz Nesin Emek Ödülüne değer görüldü. 2000 yılında Sinema Yazarları Derneğinin Emek Ödülünü aldı.

“Mühim adam bu Agâh Özgüç. Dostları, arkadaşları için mühim adam. Türk Sineması için mühim adam. Büyük bir özveriyle, sabırla ve inatla derlediği, yazdığı yapıtlar olmasa bugün Türk Sineması belleksiz ve belgesiz kalacaktı, diyebiliriz.” (Fatma Oran)

ESERLERİ:

Türk Filmleri Sözlüğü, Türk Sineması Sansür Dosyası, Arkadaşım Yılmaz Güney, Peçete Kâğıtlarındaki Anılar, Türk Sinemasında On Kadın, Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney, Türk Sinemasında ‘İlk’ler, Bir Sinema Günlüğünden Aykırı Notlar, 80’inci Yılında Türk Sineması, Türk Sinemasında Cinayetler ve İntiharlar Dosyası, Türk Film Yönetmenleri Sözlüğü, 100 Filmde Başlangıcından Günümüze Türk Sineması, Türk Film Yapımcıları Sözlüğü, Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi, Türkan Şoray - Türk Sinemasında Bir Diva, Afişlerle Türk Sineması (2002).

KAYNAK: Fatma Oran / Agâh Özgüç’ten benzersiz bir kaynak kitap: Afişlerle Türk Sineması (Cumhuriyet Kitap, 31.10.2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör