İhsan Can Eti

Eğitimci, Yazar, Şair

Doğum
00 Nisan, 1909
Ölüm
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Can Eti, İhsan Can Kıytaloğlu

Eğitimci, şair ve yazar (D. Nisan 1909 [nüfusta 1912], Gülşehir / Nevşehir – Ö. 2005, Ankara). Eserlerinde Can Eti imzasını da kullandı. Sekiz yaşında anasız babasız kalarak akrabalarına sığınan İhsan Can, küçük yaşta yazdığı şiirlerle, halkın sevgilisi oldu ve Kayseri’deki Türk-Amerikan Darüleytamı (Yetimler Yurdu)’na gönderildi. Kayseri’de işsiz ve sahipsiz aylar geçirdi, parklarda yattı. 1926’da Millî Eğitim Bakanlığının özel izniyle Zincirdere’deki Öğretmen Okuluna girdi. İki yıl sonra bu okul kapatılınca da yürüyerek Konya’ya gitti. Okulda kurdurduğu matbaanın ve okul dergisinin, mezun oluncaya kadar müdürlüğünü yaptı. 1929’da mezun olunca Ankara’ya tayin edildi ise de kendi isteğiyle Kalecik’te öğretmenliğe başladı. Üstün gayretleriyle dikkat çekti ve 1930’da Kalecik İlköğretim Müdürü oldu. Uygun bir ortam yarattıktan sonra bir köyde yeni bir okulun yapımını başlattı. Okul biter bitmez kırk kadar yatılı çocukla düşündüğü sistemi uygulatmaya başladı. Kendisi de sık sık bizzat işin başında bulunarak deneme halindeki uygulamaları 1936’ya kadar sürdürdü. Hıfzırrahman Raşit Öymen ve Şevket Süreyya Aydemir’le birlikte bu kuruluşa “Köy Enstitüsü” adını verdi. Daha sonra Ankara Üniversitesi DTCF’ye girdi.

İhsan Can Eti, 1940 yılında, verem hastalığından hastanelere düştü. On yıldan fazla süren tedavi yıllarında her türlü resmi ve özel işlerini bırakmak zorunda kaldı. Kısmen iyileştikten sonra Ankara’ya dönerek görev istedi. Bazı cazip önerileri sağlığı sebebiyle reddetti. Meslek kuruluşlarında yönetim görevleri aldı. Halk eğitimi için çeşitli kurslar açtı. Bir ara ilkokullar için gazete yayımladı. Bir ortaokulda müdür yardımcılığı ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Sağlığının tekrar bozulduğunu görerek 1971’de emekliye ayrıldı. Ankara’nın bir banliyösinde yaptığı bahçeli evinde şiirler yazarak ve doğayla iç içe yaşadı. Çeşitli dergilerde şiir ve yazılar yazdı. Basılı kitaplarının dışında, basılmamış yirmi kadar basıma hazır telif ve çeviri kitapları vardır. 

ESERLERİ (Şiir):

Düş Gibi (1992), Güz Yaprakları (1995).

KAYNAK: Gündüz Aydın / Sevgi Yolu Şairler Antolojisi (2002), Gülşehirli Bir Şair Hanım (www.hakgazetesi.net, 16.9.2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör