Nazan İpşiroğlu

Sanat Tarihçisi

Doğum
13 Temmuz, 1923
Ölüm
25 Ağustos, 2015
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Hatice Nazan İpşiroğlu

Sanat tarihçisi (D. 13 Temmuz 1923, İstanbul – Ö. 25 Ağustos 2015, İstanbul). Tam adı Hatice Nazan İpşiroğlu. Sanat tarihçisi ve felsefeci Mazhar Şevket İpşiroğlu’nun eşi, eleştirmen Zehra İpşiroğlu’nun annesi. İstanbul Üniversitesi’nde felsefe ve sanat tarihi okudu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda piyano, Freiburg Yüksek Müzik Okulu’nda oda müziği eğitimi gördü.

Sanat tarihi çalışmalarını eşi ile birlikte sürdürdü. 1970’li yıllarda ülkemizde pek bilinmeyen bir çalgı olan çembaloyu ve barok müziğini tanıtma çalışmaları yaptı. Bu amaçla, kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı “İstanbul Barok Müzik Topluluğu” ile yirmi yılı aşkın bir süre oda müziği konserleri verdi. Eşi Mazhar Şevket İpşiroğlu’nu yitirdikten (1985) sonra, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde ve eğitim alanında fiilen görev aldı. Ayrıca sınırların aşırılığı ve sanatlararası etkileşim, özellikle resim-müzik etkileşimi üzerinde çalıştı.

Nazan İpşiroğlu 25 Ağustos 2015 günü İstanbul’da vefat etti, 26 Ağustos 2015 Çarşamba günü Teşvikiye Camisi’nde kılınan ikindi namazından sonra toprağa verildi.

ESERLERİ:

Avrupa Sanatında Gerçek Duygusu (1972), Oluşum Süreci İçinde Sanatın Tarihi (M.Ş. İpşiroğlu ile), Sanatta Devrim (M.Ş. İpşiroğlu ile), Düşünmeye Çağrı (M.Ş. İpşiroğlu ile), Kök-Atatürkçülük (M.Ş. İpşiroğlu ile), Resimde Müziğin Etkisi (1994), Sanattan Güncel Yaşama, Resimde Alımlama Boyutları ve Çeşitlemeleri, 20. Yüzyıl Sanatında J.S. Bach (2002).

YAYINA HAZIRLAMA: Yaratıcı Toplum Yolunda Çağdaş Eğitim (Jale Baysal, Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozil ile), Çağdaş Kültürümüz (Jale Baysal, Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozil ile), Yazma Uğraşı (Jale Baysal, Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozil ile), Çağdaş Eğitimde Sanat (Jale Baysal, Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozil ile), Çocuk Kültürü-Edebiyat-Tiyatro-Medya (Zehra İpşiroğlu ile), Gelin Çocuklar Birlikte Düşünelim (Zehra İpşiroğlu ile), Yaratıcı Okuma I ve II (Zehra İpşiroğlu ile), Bir Kitap Hazırlıyoruz (Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozil ile), Bugünden Düne Dünden Bugüne (Zehra İpşiroğlu ile, 2004).

KAYNAK: Jale Parla / Kendini Değil Düşüncelerini Ortaya Koyan Bir Ses: Nazan İpşiroğlu - Ataol Behramoğlu / Bir Başucu Yapıtı - Zeynep Oral / Çağdaşlık Yolunda Bir Satırbaşı - Bertan Onaran / Yaşamıma Vuran İpşiroğlu Işığı - Aydın Büke / 20. Yüzyıl Sanatında J.S. Bach - (Cumhuriyet Kitap, 11.4.2002), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Nazan İpşiroğlu’nu yitirdik (cukurova.cydd.org.tr, 20.9.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör