Metin Kasım

İletişimci, Fotoğraf Sanatçısı

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü

Fotoğraf sanatçısı, iletişimci. 1967, Tosya / Kastamonu doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Tosya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü (1990) mezunu. Meslek hayatına Radyo Anki’de yayın yönetmeni olarak başladı.  Bu radyoda bir buçuk yıl çalıştıktan sonra, mezun olduğu Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümünde uzman olarak dört buçuk yıl görev yaptı. Buradaki görev süresi içerisinde Gazi Üniversitesinde Halkla İlişkiler Anabilim Dalında “Ürün-Reklam Tanıtımı Açısından Gazetelerdeki Otomobil Reklamları İncelemesi” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisans yaptı. Aynı süreçte Ankara’da yayın yapan bazı özel radyolara da danışmanlık yaptı.

1996 yılında Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesine öğretim görevlisi olarak atandı. İki yıl, Selçuk Üniversitesinin yayın kuruluşu olan Radyo Üniversitenin genel koordinatörlüğünü yürüttü. Aynı üniversitede radyo programcılığı ve yayıncılığı, halkla ilişkiler uygulamaları, reklamcılık, fotoğrafçılık, foto muhabirliği gibi dersleri verdi. Reklamcılık Bilim Dalında “Görsel Bir İleti Olarak Basın Reklamlarında Fotoğrafın Kullanımı” alanında doktora çalışmasını sürdürdü. 

1985 yılında lise öğrencisi iken, Tosya Altın Kiraz Festivali Ses Yarışmasında Türk Sanat Müziği dalında ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl TRT sınavını kazanarak Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosuna girdi. Birçok ünlü sanatçıya vokalistlik yaptı. Fotoğraf gezileri, saydam gösterileri ve söyleyişleri yaptı, fotoğraf sergileri düzenledi.

ESERLERİ:

Fotoğrafı Öğrenirken (2003), Reklam Fotoğrafçılığı (2005).

HAKKINDA: Nail Tan - Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular IV (2005).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör